Mleko następne. Czym kierować się przy wyborze?

Każdy miesiąc, a wręcz każdy kolejny tydzień życia Twojego maluszka przynosi nowe umiejętności, odkrycia, ciągłe zmiany. To, co także zmienia się wraz z rozwojem niemowlęcia, to jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Zatem – jak dostosować pokarm następny dla dziecka?
6 miesiąc to najlepszy moment, by rozpocząć rozszerzanie diety. Dziecko poznaje nie tylko nowe smaki, ale zaczyna także samodzielnie pozyskiwać ważne składniki odżywcze z pokarmów stałych. Nie można jednak polegać jedynie na nich! Kiedy karmienie piersią jest już niemożliwe lub niewystarczające – mleko następne – dostosowane odpowiednio do danego etapu rozwoju malucha – pomoże zaspokoić jego potrzeby żywieniowe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mleka następnego dla swojego dziecka?

Po pierwsze: sprawdź, czy mleko następne zostało przebadane klinicznie.
Mleka następne Capricare 2 i 3 są owocem przeszło 20-letnich badań nad zastosowaniem mleka koziego w żywieniu niemowląt. Okazuje się, że Capricare 2 jest najlepiej na świecie przebadanym klinicznie mlekiem następnym dla niemowląt spośród tych opartych na mleku kozim.

Po drugie: przeanalizuj skład.

Im prostszy i mniej przetworzony, tym lepiej. Mleko Capricare 2 stworzono z pełnotłustego mleka koziego wzbogaconego o witaminy, składniki mineralne, a także tłuszcze roślinne, które są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych.
Wszystkie dopuszczone do sprzedaży mleka następne, muszą zawierać niezbędne i określone ilości składników odżywczych. W Polsce odgórnie narzuca to EFSA – Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. W 2012 roku instytucja orzekła, że mleko Capricare 2 jest w pełni bezpieczne i odżywcze oraz zgodne z europejskimi zaleceniami dotyczącymi składu mleka następnego. Opinię naukową EFSA, w której przeanalizowano właściwości białka mleka koziego przeczytać można TUTAJ (https://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/2603).
Warto także sprawdzić czy mleko nie zawiera takich składników, jak np. olej palmowy, maltodekstryna, lecytyna sojowa czy syrop glukozowy. W kozim mleku następnym Capricare 2 i 3 nie znajdziesz żadnej z tych niepożądanych substancji!

Po trzecie: zainteresuj się procesem produkcji.

Proces przetworzenia koziego mleka następnego Capricare 2 i 3 jest uproszczony tak bardzo, jak to tylko możliwe. Co dzięki temu zyskujemy? Białka chronione są przed procesem glikacji, posiadają naturalny stosunek kazeiny do serwatki, a także zachowują naturalny tłuszcz mleczny, wraz z całym bogactwem składników bioaktywnych i MFGM.
Pamiętajmy jednak, że karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt, a kiedy jest niemożliwe lub niewystarczające warto po konsultacji z lekarzem wybrać odpowiedni pokarm następny dla maleństwa.
Więcej na www.capricare.pl

 

Źródła:

1. Pawłowicz Magdalena B., Cudowska Beata, Lebensztejn Dariusz M.; Preparaty mleka modyfikowanego i mleko zastępcze w żywieniu dzieci; Standardy Medyczne / Pediatria; 2015; T. 12; s. 551-558 [dostęp w Internecie: 12.09.2021]
2. EFSA Komisja ds. Produktów Dietetycznych (2012). Opinia Naukowa na temat odpowiednich właściwości białka mleka koziego jako źródła białka w mleku modyfikowanym początkowym i następnym. EFSA Journal 10: 2603

Współpraca Capricare.

 

Kozie mleko następne – czym charakteryzuje się Capricare 2 i 3 ? Sprawdźmy!

Dla rodziców komfort ich pociech jest najważniejszy i mocno wpływa na ich spokój. Dziecko okazujące nieprzyjemne dolegliwości trawienne to częsty problem, z którym prędzej czy później będzie musiał zmierzyć się każdy rodzic. Na szczęście w większości jest on przejściowy. Czasem jednak wymagane jest podjęcie radykalnych zmian pokarmowych. Wszystko zależy od objawów, wieku dziecka i sposobu żywienia. Należy pamiętać, że najlepszym sposobem żywienia niemowląt jest karmienie piersią, jednak przychodzi taki moment w życiu każdej mamy, kiedy z różnych przyczyn staje się koniecznym podanie dziecku innego mleka niż mleko własne. Pojawia się wtedy pytanie, które mleko z tych dostępnych na rynku wybrać?
Każdą zmianę karmienia należy skonsultować ze specjalistą, ale warto także być przygotowanym na wybór najbardziej odpowiedniego produktu po zakończeniu karmienia piersią.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru mleka następnego?
Wszystkie mleka następne, aby być dopuszczone do sprzedaży, muszą zawierać niezbędne ilości składników odżywczych, które w Polsce odgórnie narzuca EFSA – Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności. Nie oznacza to jednak, że wszystkie mieszanki są takie same. Każdy produkt posiada indywidualne cechy. To właśnie różnice w składzie są zazwyczaj kluczowe podczas wyboru mleka następnego dla dziecka.

Czym wyróżnia się Capricare?
Mleka następne Capricare produkowane są w Nowej Zelandii, w niezwykle przyjaznych i naturalnych warunkach. Kozy, od których pozyskuje się pełnotłuste mleko mieszkają w ciepłych i dobrze wentylowanych zagrodach, karmione są wyłączenie świeżo zerwaną trawą (rosnącą tam nawet 10 miesięcy w roku) oraz paszą z dodatkiem kukurydzy, jęczmienia i owsa. Co więcej, całość produkcji odbywa się w jednym miejscu, gdyż fabryka przeznaczona jest jedynie produkcji żywności dla dzieci na bazie mleka koziego. 
Producent dba o to, aby skład był jak najbardziej prosty i czysty a stopień przetworzenia jak najniższy. Na uwagę zasługuje również fakt , iż kozie mleko następne Capricare zostało przebadane klinicznie.

Prosty proces produkcji
Capricare 2 i 3 produkowane jest z pełnotłustego mleka koziego. Proces jego przetworzenia jest tak niski jak to tylko możliwe, dzięki czemu:
– białka chronione są przed procesem glikacji
– posiadają naturalny stosunek kazeiny do serwatki
– zachowują naturalny tłuszcz mleczny, a w nim bogactwo naturalnych składników bioaktywnych i MFGM.

Trawienie
Kozie mleko następne Capricare zawiera unikalny profil białkowy, przez co tworzy w żołądku delikatny i wyjątkowo miękki skrzep kazeinowy. Proces jego trawienia jest łatwy i szybki.

Skład
Producent Capricare wychodzi z założenia, że sukces tkwi w prostocie – także w kwestii żywienia. Z tego względu Capricare jest możliwie najmniej przetworzone, a jego skład czysty i prosty. W Capricare nie znajdziemy oleju palmowego, syropu glukozowego, maltodekstryny czy lecytyny sojowej.

Czytajmy skład!
Wybierając odpowiednie mleko następne powinnyśmy zwrócić uwagę czy produkt został przebadany klinicznie? Ważne jest także czytanie składu mleka. Wiadomo, że najlepszym pokarmem dla dziecka jest mleko matki, jednak po zakończeniu karmienia naturalnego dobrze byłoby wybrać mieszankę, która skład ma jak najbardziej prosty i jak najmniej przetworzony. Warto także sprawdzić czy mleko nie zawiera takich substancji, jak np. olej palmowy, maltodekstryna, lecytyna sojowa czy syrop glukozowy.

Podsumowując…
Wybór produktu do karmienia niemowląt zawsze wiąże się z wieloma pytaniami. Dla naszych pociech chcemy tego, co najlepsze, dlatego przed podjęciem decyzji warto zapoznać się z opiniami ekspertów i sprawdzić dokładnie produkty dostępne na rynku, aby wybrać opcję, która będzie najbardziej odpowiednia dla naszego maluszka.

Więcej informacji o produktach Capricare TUTAJ

Mleka Następne Capricare dostępne są w aptekach.

Bibliografia
1. Hodgkinson et al. Gastric digestion of cow and goat milk: impact of infant and young child in vitro digestion conditions.
Food Chemistry 245 (2018) 275-281.
2. Zhou, S. J., Sullivan, T., Gibson, R. A., Lönnerdal, B.,
Prosser, G. C., Lowry, D. J., & Makrides, M. (2014).
Nutritional adequacy of goat milk infant formulas for term infants: a double-blind randomised controlled trial.
British Journal of Nutrition, 111(09), 1641-1651.
3. Hodgkinson, A.J.; McDonald, N.A.; Kivits, L.J.; Hurford, D.R.; Fahey, S.; Prosser, C.G. Allergic responses induced by goat milk α-s1-casein in a murine model of gastrointestinal atopy. J. Dairy Sci. (2012), 95, 83–90.
4. Gallier et al, (2020) Whole goat milk as a source of fat
and milk fat globule membrane in infant formula. NUTRIENTS 12(11); 3486.
5. Prosser et al (2008) Composition of the non-protein nitrogen fraction of goat whole milk powder and goat milk-based infant and follow-on formula. In J Food SciNutr59: 123-133