O zamrażaniu

mrożonki

Zalecenia w sprawie przechowywania mrożonek wydała m.in. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA). Poniżej rekomendowany czas przechowywania wybranych mrożonek:

  • parówki, szynka gotowana (w plasterkach i cała), wędliny (nieotwarte), kiełbasy: 1-2 miesiące
  • zupy i gulasze (mięsne i warzywne): 2-3 miesiące
  • mięso obiadowe (kotlety, pieczenie, gotowane i smażone mięsa): 1-2 miesiące
  • tłuste ryby: 2-3 miesiące
  • wędzone ryby: 2 miesiące
  • surowe jajka (białko, żółtko) bez skorupki: 1 rok
  • surowe podroby: 3-4 miesiące
  • surowy kurczak i indyk w całości: 1 rok
  • surowy kurczak i indyk w kawałkach: 9 miesięcy
  • surowe steki: 6-12 miesięcy
  • surowe mięso na kotlety wieprzowe: 4-6 miesięcy
  • owoce i warzywa: 6-12 miesięcy
  • pieczywo: 12 miesięcy

Nie należy mrozić jajek w skorupkach, jajek gotowanych, gotowanych makaronów, gotowych obiadów hermetycznie pakowanych, ryb w puszce i gotowych sałatek w puszkach czy słoikach. 

Wartości odżywcze

Mrożenie to znana od stuleci forma zabezpieczania żywności, jedna z najlepszych i najzdrowszych. Głębokie mrożenie stosowane w warunkach przemysłowych, to mrożenie szokowe, które powoduje obniżenie temperatury produktu w bardzo krótkim czasie, zachowując tym samym jego wartości odżywcze i świeży wygląd. Mrożenie w warunkach domowych, nigdy nie da tak dobrego efektu. Powolne (domowe) zamrażanie powoduje powstawanie kryształków lodu, które rozrywają błony komórkowe warzyw i owoców. Produkty mrożone w domowych zamrażalnikach nie zachowują więc w pełni wartości odżywczych, a ich wygląd niestety znacznie różni się od oczekiwanego. Jeśli oczekujecie wysokiej jakość żywności mrożonej, warto pozostawić mrożenie specjalistom.

Świeży brokuł zimą?

O ile w sezonie jesienno-zimowym warto korzystać z lokalnych warzyw okopowych czy kapustnych, które można długo przechowywać w warunkach chłodniczych lub przydomowej piwnicy, o tyle świeży brokuł czy kalafior, który najpierw jest transportowany wiele dni do sklepu, a kolejne dni leżący na półce, warto zastąpić głęboko mrożonym tuż po zbiorach. Zachowamy tym samym wartości odżywcze warzyw, a także zaoszczędzimy pieniądze.

Dobry skład mrożonek

Głębokie mrożenie, to alternatywa dla konserwacji metodami chemicznymi, czyli stosowania substancji dodatkowych „E”. Producenci dań mrożonych nie mają potrzeby dodawania substancji konserwujących, samo mrożenie wystarczająco zabezpiecza żywność.

Ważne przechowywanie

Podczas kupowania gotowych mrożonek, zwracajcie uwagę, czy produkty te nie były przechowywane w nieodpowiednich warunkach. Łatwo można poznać to po ich strukturze. Produkt nie może być zbity w bryłę, pod palcami powinniśmy wyczuć poszczególne elementy mrożonki. Po zakupie warto zapakować mrożonki do torby termicznej i możliwie szybko umieścić w zamrażarce, przechowywać w temperaturze wskazanej na opakowaniu lub niższej. Rozmrożone raz produkty, należy spożyć jak najszybciej, nie należy ich zamrażać ponownie. Grozi to rozwojem bakterii oraz zmianami biochemicznymi w produkcie.

Jak wybrać najlepsze produkty mrożone?

Najlepsze gotowe dania mrożone nie zawierają konserwantów, maltodekstryny, glutaminianu monosodowego, stabilizatorów, regulatorów kwasowości, barwników czy tłuszczu roślinnego utwardzonego, a także oleju palmowego.

Wygoda

W naszych zabieganych czasach, takie produkty zawsze warto mieć w domowej zamrażalce, pozwala to na przygotowanie pełnowartościowego posiłku w kilka minut i bez wysiłku. Poza tym pierogi z jagodami czy truskawkami możemy jeść w środku zimy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.