Woda mineralna czy woda źródlana?
W odpowiedzi na Wasze dylematy.
Od dawna wiadomo, że najlepszym napojem dla człowieka jest woda. Oprócz zwykłej wody z kranu możemy wybrać do picia wodę mineralną, źródlaną oraz stołową. Klasyfikację wód określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2011 roku, gdzie można przeczytać szczegółowe wymagania dla poszczególnych typów wód.
Z założenia wody mineralne cechują się wyższą zawartością składników mineralnych natomiast wody źródlane mają tych składników zdecydowanie mniej i jest to określenie stosowane do wód o zawartości minerałów do 500 mg w 1 litrze. Obydwa typy wód pobierane są z naturalnych ujęć.
Wody mineralne mogą uzupełniać niedobory różnych składników mineralnych w diecie, zależnie od swojego składu mogą mieć również charakter leczniczy. Mamy wody mineralne alkaliczne stosowane przy zgadze i refluksie, wody przeczyszczające, wody moczopędne.
Z kolei wody źródlane nie będą uzupełniać w takim zakresie składników mineralnych w diecie oraz nie będą miały działania leczniczego, ale za to będą stanowiły napój o dużo bardziej neutralnym wpływie na organizm.
Wybierając wodę należy się przede wszystkim kierować tym jaki jest podstawowy cel jej spożywania – dla zaspokojenia pragnienia najlepiej sięgać po wody źródlane lub mineralne niskomineralizowane. Powodem po temu jest zwłaszcza wysoka zawartość sodu w większości wód mineralnych, w źródlanych jest ona kilkakrotnie niższa. Pierwiastek ten w nadmiarze powoduje wzrost ciśnienia tętniczego, a w Polsce spożywamy go zdecydowanie za dużo, dodatkowe wprowadzanie jego znaczących ilości z wodą może być więc niebezpieczne dla zdrowia. Jeżeli natomiast woda ma być elementem diety, dostarczającym określonych minerałów – wtedy należy wybrać odpowiednią do naszych potrzeb wodę mineralną.