deser

Budujcie razem dobre nawyki  żywieniowe. Jeśli Ty jesz słodycze przy dziecku, to ono także będzie chciało po nie sięgać. Nie kupuj słodyczy do domu lub wybierz jedynie dobrą czekoladę deserową czy gorzką. Nie obiecuj dziecku słodyczy za zjedzenie obiadu czy warzyw. Zadbaj o urozmaicenie diety dziecka, to spowoduje zmniejszenie jego ochoty na słodycze – wiemy, że to wyzwanie! Spróbujcie razem robić zakupy, pozwól dziecku wybierać warzywa i owoce. Gotujcie razem. Przygotowujcie „zdrowe” wersje deserów – jak powyższy – będziemy Wam podsuwać pomysły.

Woda pita między posiłkami ma wpływ na lepsze trawienie, chroni przed przejedzeniem a co za tym idzie zmniejsza ochotę na słodkie. Nie zapominaj o tym ważnym i zdrowym nawyku!

Sprawdź porównanie „mleka” kokosowego TUTAJ

owsianego TUTAJ

i ryżowego TUTAJ

 

kaszka

Poznaj mleka modyfikowane bez oleju palmowego TUTAJ

Wyjaśniamy poszczególne składniki mleka modyfikowanego TUTAJ

Capricare

Tłuszcz mleczny i jego dobroczynny wpływ na skład mleka modyfikowanego.
Oczywistym i bezdyskusyjnym jest fakt, że mleko kobiece jest „złotym standardem”, czyli najlepszym źródłem pożywienia dla niemowląt. Jednym z jego podstawowych składników odżywczych jest tłuszcz mleczny. Występujący w mleku matki wyjątkowy profil kwasów tłuszczowych zapewnia niemowlęciu optymalny wzrost i rozwój. Istnieje jednak pewna grupa kobiet mających przeciwwskazania (względne lub bezwzględne) do karmienia piersią. Są zmuszone sięgnąć po mleko modyfikowane. Niemowlęta potrzebują substytutów mleka kobiecego najwyższej jakości, dlatego przy jego wyborze warto zwrócić szczególną uwagę na zawarte w nim tłuszcze.
W mleku kobiecym znajduje się 100 % tłuszczu mlecznego. To ideał, którego nie da się osiągnąć na rynku mlek modyfikowanych. Można jednak próbować się do niego zbliżyć. Analizując skład dostępnych na rynku mieszanek da się zauważyć, że znacząco różnią się one pod względem zawartości naturalnych tłuszczy z mleka. Większość preparatów opartych na mleku krowim zawiera od 0 do 5% naturalnego tłuszczu mlecznego, podczas gdy mieszanka Capricare oparta na pełnym mleku kozim zawiera go aż 45 %. Im w składzie mieszanek mniej naturalnych tłuszczy z mleka, tym rzecz jasna więcej olejów roślinnych dodawanych do mlek modyfikowanych, a co za tym idzie więcej modyfikacji. Formuła oparta na pełnym mleku kozim dostarcza dziecku całą gamę naturalnych kwasów tłuszczowych przy znacznie niższym przetworzeniu mleka.
Warto również zwracać uwagę na jakość olejów roślinnych dodawanych do mlek modyfikowanych. W większości dostępnych na rynku mieszanek udział olejów roślinnych to aż 90%, w tym niemal zawsze olej palmowy.
W 2010 r. Prosser i wsp. wykazali, że modyfikowane mleko kozie dla niemowląt (Capricare), w którym ponad 55% procent lipidów to tłuszcz mleczny, a reszta dodane oleje roślinne (brak oleju palmowego), ma rekomendowany dla niemowląt profil kwasów tłuszczowych.

Trzy naturalnie występujące składowe zawarte w mieszance mleka koziego, które wspierają optymalny rozwój niemowląt, to wyjątkowa struktura kuleczek tłuszczu mlecznego MFGM (Milk Fat Globule Membrane), kwas palmitynowy w pozycji sn-2 oraz obecność łatwo przyswajalnych krótko- i średniołańcuchowych.

KWAS PALMITYNOWY
Dominującym nasyconym kwasem tłuszczowym w mleku matki jest kwas palmitynowy. Co istotne – znajduje się on w pozycji środkowej sn-2, podczas gdy w olejach roślinnych, w tym oleju palmowym, kwas ten znajduje się w pozycjach zewnętrznych sn-1 oraz sn-3. Kwas palmitynowy w pozycji sn-2 jest znacznie łatwiej przyswajalny. Formuła Capricare oparta na pełnym mleku jest naturalnie bogata w kwas palmitynowy występujący w pozycji sn-2 (tak samo jak w mleku kobiecym).
Owa pozycja wpływa choćby na lepszą konsystencję stolca. U dzieci karmionych mlekiem na bazie pełnego mleka koziego zauważa się mniej zaparć aniżeli u dzieci karmionych mieszankami na bazie mleka krowiego. Ponadto, ze względu na swe naturalne walory mleko kozie wymaga mniej suplementacji, dzięki czemu jest naturalnie bliższe mleku matki.
KWAS PALMITYNOWY W POZYCJI SN-2
Mleko kobiece 70%
Capricare formuła 30 %
Popularne mieszanki na bazie mleka krowiego 5 %

MFGM (Milk Fat Globule Membrane)
MFGM to naturalny składnik mleka kobiecego (występuje też naturalnie w modyfikowanym mleku kozim). Jest trójwarstwową białkowo-lipidową błoną otaczającą każdą pojedynczą kuleczkę tłuszczu mleka kobiecego. Owa struktura wydzielana jest w piersi w czasie laktacji i pochodzi z nabłonka gruczołu sutkowego. Ma istotne znaczenie w rozwoju niemowląt i dzieci – wspomaga rozwój poznawczy i stymuluje rozwój mózgu, wzmacnia odporność, dostarcza komponentów, które chronią przed patogenami, przyspiesza dojrzewanie jelit (obecność sfingomieliny) oraz obniża możliwość wystąpienia ostrego zapalenia ucha środkowego u niemowląt. Zawiera aż ponad 200 różnych złożonych lipidów i białek. MFGM składa się z korzystnych dla niemowląt substancji bioaktywnych:
• Fosfolipidy (w tym sfingomielina)
• Białka specyficzne dla błon
• Cholesterol
• Glikolipidy (w tym gangliozydy)
Receptury Capricare oparte są na pełnym mleku kozim, które naturalnie zawiera błony kuleczek tłuszczu mlecznego – MFGM. Obecnie, coraz więcej producentów świadomych dobroczynnego wpływu MFGM na rozwój dziecka dodaje ten składnik do mieszanki. Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku mieszanek na bazie mleka krowiego, MFGM nie występują w nich naturalnie a dodawane są w procesie produkcyjnym, zatem ich obecność łączy się z dodatkowymi modyfikacjami.

OBECNOŚĆ ŁATWO PRZYSWAJALNYCH KRÓTKO- I ŚREDNIOŁAŃCUCHOWYCH KWASÓW TŁUSZCZOWYCH
Obecność łatwo przyswajalnych krótko- i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych przyspiesza ich trawienie. Wysoka zawartość średniołańcuchowych trójglicerydów w mleku kozim (MCT), (dwukrotnie większy udział w porównaniu z mlekiem krowim) sprawia ponadto, że nie ma potrzeby ich dodatkowej suplementacji. Kwasy krótko- i średniołańcuchowe, mimo że są kwasami nasyconymi, wywierają korzystny wpływ na zdrowie człowieka. Przypisuje się im własności antybakteryjne, antywirusowe i hipocholesterolemiczne.
Tłuszcz mleka koziego jest łatwiej trawiony i przyswajany w jelicie cienkim. Rozmiary kuleczek tłuszczu mleka koziego są mniejsze (ich średnica wynosi ok. 2-3 µm) w porównaniu z kuleczkami tłuszczu mleka krowiego (2-4 µm) Mleko kozie łatwiej ulega trawieniu, ze względu na większą powierzchnię dostępną dla enzymów lipolitycznych oraz niższy udział nasyconych kwasów tłuszczowych. Występują one ponadto w naturalnie zemulgowanej formie. Skutkuje to lepszą homogenizacją mleka. Taki tłuszcz nie odkłada się w organizmie dlatego nie jest przyczyną tycia.