Polirycynooleinian poliglicerolu E476 -szkodliwy składnik w czekoladach dla dzieci!

Dietific

Opracowanie dr Krystyna Pogoń Centrum Dietetyczne Dietific

Polirycynooleinian poliglicerolu to dodatek do żywności oznaczony symbolem E476 dopuszczony do stosowania jako emulgator w produkcji czekolad, słodyczy z kakao oraz past do smarowania pieczywa o obniżonej zawartości tłuszczu.

Dodatek tego składnika w UE może wynosić 5 g na 1 kg gotowego wyrobu. Jest to środek półsyntetyczny, powstaje z glicerolu i oleju rycynowego pod działaniem wysokiej temperatury rzędu 200ºC w obecności katalizatorów.

Rozpatrując bezpieczeństwo jego stosowania należy zauważyć, że dawka na poziomie 7.5 mg na kg masy ciała (a więc 0.5 g przy masie ciała 65 kg, co odpowiada ilości zawartej w 1 tabliczce czekolady) została uznana za bezpieczną. Jednak w porównaniu z innymi dodatkami do żywności ten był przedmiotem zaledwie kilku badań (w latach 60 i 70 ubiegłego wieku, a więc kiedy nasza znajomość procesów metabolicznych była dość skromna w porównaniu z dzisiejszą) – z czego te na ludziach trwały zaledwie 14 dni i na podstawie tak krótkiego czasu podawania stwierdzono, że związek ten jest bezpieczny dla człowieka. Jednocześnie w kilku badaniach prowadzonych na zwierzętach (również niezbyt licznych) wykazano, że może on powodować nadmierny rozrost wątroby i nerek, choć nie obserwowano nigdy efektu rakotwórczego.

Biorąc powyższe pod uwagę składnik ten należy traktować z ograniczonym zaufaniem co do bezpieczeństwa i uznać za niezbyt pożądany w codziennej diecie, szczególnie w przypadku małych dzieci, których masa ciała jest tak niska, że dopuszczalna dzienna dawka czekolady pod kątem zawartości E476 to zaledwie 2 kostki (dla dziecka ważącego 15 kg, dla mniejszego poniżej tej ilości).

Obecność polirycynooleinianu poliglicerolu w czekoladzie powoduje, że ten wartościowy produkt powinien być spożywany z ostrożnością, a etykiety uważnie czytane. Są bowiem takie czekolady gdzie jako emulgatory występują tylko naturalne lecytyny roślinne i warto te właśnie wybierać.

19 komentarze dla "Polirycynooleinian poliglicerolu E476 -szkodliwy składnik w czekoladach dla dzieci!"

  1. Princessa klasyczna z Nestle Dark Chocolate – tez posiada ten składnik. Już nie mowię o tym, że 39,3 g to cukier na 41 g wafelka w czekoladzie…

  2. E 476 zawiera czekolada mleczna z całymi orzechami laskowymi.Wyprodukowano dla :Chata Polska S.A.

  3. Przejrzałem skład batonów dla sportowców i polirycynooleinian poliglicerolu był w każdym z nich. Łatwo o przekroczenie maksymalnej dawki dziennej, jeśli się nie weryfikuje etykiet.

  4. już nie piszą E… no po co xD jeszcze by ktoś dziecku nie kupił tudzież kobiecie w ciąży xD pozdro 600 ludzie się sami trują :))

  5. Wafle ryżowe w ciemnej czekoladzie KUPIEC, oraz wafle ryżowe w ciemnej czekoladzie SONKO również dołączają do listy.

  6. Hmm, związek dwóch naturalnych składników tłuszczy, podlegający zwykłemu metabolizmowi i nie zaburzający go. I żadne badanie nie wykazało szkodliwości dla ludzi. (Wiem, wiem, jeszcze…). Więc może nie szkodzi? 🙂

  7. Czekolady dawane w Centrum Krwiodawstwa zawieraja ten skladnik (Excellent Baron)!! Nie dosc ze czlowiek stara sie pomoc to jeszcze jest truty tym swinstwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.