Naturalne źródła prebiotyków

O prebiotykach

W naszych jelitach znajduje się ponad 1500 gatunków mikroorganizmów (mikrobiota jelitowa), które odgrywają kluczową rolę w zachowaniu naszego zdrowia. Badania potwierdzają, iż dietą można wpłynąć na skład ilościowy i jakościowy mikrobioty. Co zatem jeść, aby pobudzić wzrost pożytecznych bakterii a ograniczyć ilość bakterii patogennych?

PREBIOTYKI
Prebiotyki zostały zdefiniowane jako niestrawialne składniki pożywienia, które selektywnie stymulują wzrost i aktywność odpowiednich, korzystnych bakterii (zwłaszcza Bifidobacterium oraz Lactobacillus) w naszych jelitach. Zatem żywność bogata w substancje prebiotyczne pomoże naszej mikrobiocie w prawidłowym funkcjonowaniu.

ŹRÓDŁA
Prebiotyki naturalne występują w ponad 36 000 produktów pochodzenia roślinnego. Ze względu na swoje prozdrowotne właściwości dodawane są chętnie do produktów spożywczych przez producentów żywności. Szczególnie cennymi prebiotykami są inulina, fruktooligosacharydy (FOS) oraz galaktooligosacharydy (GOS). Inulinę znajdziemy w cykorii, topinamburze, mniszku lekarskim, czosnku, cebuli, pszenicy. Do diety warto włączyć również szparagi, pora, jęczmień, banany. FOS występują ponadto w ziemniakach i miodzie a GOS w mleku. Dzięki tym produktom spożywczym nasza flora bakteryjna będzie dobrze odżywiona.

KORZYŚCI
Spożywanie produktów bogatych w prebiotyki może przynieść wymierne korzyści dla zdrowia: obniżenie cholesterolu LDL, wspomaganie leczenia choroby wrzodowej żołądka i jelit, wzmocnienie odporności, poprawę przyswajalności wapnia i magnezu czy wreszcie ochronę przed niektórymi nowotworami.

WŁAŚCIWOŚCI TECHNOLOGICZNE
Inulina, dzięki lekko słodkiemu smakowi oraz zdolności zastąpienia tłuszczu w produkcie, jest idealna w produktach dla diabetyków oraz produktach odtłuszczonych, które dzięki niej zachowują smak oraz delikatność. 1 g inuliny może zastąpić 4 g tłuszczu, a jednocześnie produkt nie straci „pełni smaku”, stąd inulinę stosuje się m.in. w niskokalorycznych lodach i deserach.

SKROBIA OPORNA
Specjalnym rodzajem prebiotyku jest skrobia, której nasz organizm nie potrafi strawić, tzw. skrobia oporna. Powstaje ona w wyniku podgrzania a następnie schłodzenia (np. przez noc w lodówce) produktów skrobiowych, takich jak ziemniaki, ryż czy kukurydza. Podczas schładzania część skrobi zmienia swoją strukturę i staje się niedostępna dla enzymów trawiennych, staje się za to świetną pożywką dla mikrobioty jelitowej. Skrobię oporną zawierają również zielonkawe, niezbyt dojrzałe banany.
Warto wziąć pod uwagę, że to co jemy wpływa na zdrowie naszych jelit. Nie służy im dieta „zachodnia”, bogata w tłuszcze trans, cukier a uboga w witaminy i minerały. Za to dieta bogata w prebiotyki pozwoli zachować odpowiednie proporcje i aktywność flory bakteryjnej, a co za tym idzie, pozytywnie wpłynie na nasze zdrowie i stan naszych jelit.

autorka: Marta Kwiatkowska

innastronadiety.pl

 

Źródła:
1. Śliżewska K., Nowak A., Barczyńska R., Libudzisz Z.: „Prebiotyki – definicja, właściwości i zastosowanie w przemyśle”., Żywność. Nauka. Technologia. Jakość. 2013, 1(86): 5-20
2. Kulczyński B., Gramza – Michałowska A.: „Właściwości prozdrowotne fruktanów typu inuliny”. Med. Rodz. 2016, 19(2): 86-90
3. Mojka K.: „Probiotyki, prebiotyki i synbiotyki – charakterystyka i funkcje.” Probl. Hig. Epidemiol. 2014, 95(3): 541-549
4. Leszczyński W.: „Resistant starch – classification, structure, production.” Pol. J. Food Nutr. Sci. 2004, 13/54: 37-50

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.