Masa jajowa, jaja pasteryzowane, jaja w proszku – jeść czy nie?

Autorka opracowania: Dietetyk Magdalena Handzlik – Dietetyk24

Masa jajowa oraz jaja pasteryzowane to wyroby z jaj kurzych, używane najczęściej do produkcji takich wyrobów, jak pasztety, makarony, majonezy, ciasta czy pączki.

Masa jajowa i jaja pasteryzowane powstają w bardzo podobny sposób: najpierw jaja są rozbijane, a następnie poddawane procesowi filtracji, żeby pozbyć się między innymi resztek skorupek. Powstała w ten sposób płynna masa poddawana jest pasteryzacji. Jest to proces często stosowany zarówno przy produkcji jaj pasteryzowanych, jak i masy jajowej. Pasteryzacja polega na niszczeniu drobnoustrojów występujących w jajach.

Dlaczego producenci używają masy jajowej czy jaj pasteryzowanych zamiast jaj świeżych? Jest to dużo łatwiejsze i praktyczniejsze przy produkcji żywności na szeroką skalę. Dodatkowo, proces pasteryzacji, niszcząc drobnoustroje, zabezpiecza przed zakażeniem konsumenta bakteriami, a także wydłuża trwałość produktu.

Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że w czasie pasteryzacji dochodzi do obniżenia wartości odżywczej produktów, że niszczone są witaminy i składniki mineralne. Nie jest to prawdą, ponieważ proces pasteryzacji prowadzony jest w na tyle niskiej temperaturze, że nie szkodzi to ani witaminom ani innym cennym składnikom.

Podsumowując, zarówno masa jajowa, jak i jaja pasteryzowane nie są niczym niebezpiecznym dla naszego zdrowia. Nie są poddawane żadnym procesom chemicznym, nie zawierają szkodliwych dodatków. To po prostu kurze jaja, w formie masy, które zostały pozbawione niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Dlatego możemy bezpiecznie spożywać produkty zawierające w swoim składzie masę jajową czy jaja pasteryzowane, pod warunkiem oczywiście, że proces powstawania masy, a także pasteryzacja były prowadzone w prawidłowy sposób.

Sprawa nieco komplikuje się, kiedy mówimy o jajach w proszku. Ich wykorzystanie jest bardzo podobne: produkcja makaronu, majonezów, a także wszelakich wyrobów przemysłu piekarniczego i cukierniczego.

Proces ich przygotowania również jest podobny: po rozbiciu jaj, ich filtracji i pasteryzacji następuje proces suszenia. Wysuszone i sproszkowane jaja są tańsze w transporcie i magazynowaniu, a także mają dłuższą datę przydatności do spożycia.

Sam susz jajeczny nie jest niczym szkodliwym, jaja nie są poddawane żadnym procesom chemicznym. Na etykiecie produktu nie znajdziemy jednak informacji o jakości użytego suszu i jego składzie – na rynku spożywczym miały miejsce duże perturbacje związane z tym półproduktem. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest unikanie produktów, zawierających w swoim składzie jaja w proszku.

6 komentarze dla "Masa jajowa, jaja pasteryzowane, jaja w proszku – jeść czy nie?"

 1. Jaja w proszku, jeśli pochodzą od rzetelnego producenta są również w pełni bezpieczne. Na rynku zdarzają się oczywiście oszuści, ale prawdziwe firmy nie mogą sobie pozwolić na jakiekolwiek błędy. Ich technologia jest na najwyższym poziomie, firmy współpracują z największymi międzynarodowymi koncernami spożywczymi dlatego jakość proszku z jaj musi być na najwyższym poziomie jakościowym!

 2. po dzisiejszym programie Uwaga w TVN. juz nie kupię niczego co zawiera jajami susłoneczne i masy jajecznej… fUJ. ….

 3. Czy czytajsklad i wszechsmaki to ta sama strona ?
  Czytam o masie jajowej i słowo w słowo przepisane. Co do kropki. Może któraś ze stron będzie miala coś nowego do napisania.

  1. Dziękujemy za informację. To nie ta sama strona, nie mamy nic wspólnego ze stroną wszechsmaki. Nasz materiał o masie jajowej jest autorski, autorka jest podana. Prosimy o link do opisanego przez Pana materiału, będziemy interweniować.

 4. Czy czytajsklad i wszechsmaki to ta sama strona ?
  Czytam o masie jajowej i słowo w słowo przepisane. Co do kropki. Może któraś ze stron będzie miala coś nowego do napisania.

  1. Dziękujemy za informację. To nie ta sama strona, nie mamy nic wspólnego ze stroną wszechsmaki. Nasz materiał o masie jajowej jest autorski, autorka jest podana. Prosimy o link do opisanego przez Pana materiału, będziemy interweniować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.