Autorka opracowania: Dietetyk Magdalena Handzlik – Dietetyk24
Masa jajowa oraz jaja pasteryzowane to wyroby z jaj kurzych, używane najczęściej do produkcji takich wyrobów, jak pasztety, makarony, majonezy, ciasta czy pączki.
Masa jajowa i jaja pasteryzowane powstają w bardzo podobny sposób: najpierw jaja są rozbijane, a następnie poddawane procesowi filtracji, żeby pozbyć się między innymi resztek skorupek. Powstała w ten sposób płynna masa poddawana jest pasteryzacji. Jest to proces często stosowany zarówno przy produkcji jaj pasteryzowanych, jak i masy jajowej. Pasteryzacja polega na niszczeniu drobnoustrojów występujących w jajach.
Dlaczego producenci używają masy jajowej czy jaj pasteryzowanych zamiast jaj świeżych? Jest to dużo łatwiejsze i praktyczniejsze przy produkcji żywności na szeroką skalę. Dodatkowo, proces pasteryzacji, niszcząc drobnoustroje, zabezpiecza przed zakażeniem konsumenta bakteriami, a także wydłuża trwałość produktu.
Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że w czasie pasteryzacji dochodzi do obniżenia wartości odżywczej produktów, że niszczone są witaminy i składniki mineralne. Nie jest to prawdą, ponieważ proces pasteryzacji prowadzony jest w na tyle niskiej temperaturze, że nie szkodzi to ani witaminom ani innym cennym składnikom.
Podsumowując, zarówno masa jajowa, jak i jaja pasteryzowane nie są niczym niebezpiecznym dla naszego zdrowia. Nie są poddawane żadnym procesom chemicznym, nie zawierają szkodliwych dodatków. To po prostu kurze jaja, w formie masy, które zostały pozbawione niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów. Dlatego możemy bezpiecznie spożywać produkty zawierające w swoim składzie masę jajową czy jaja pasteryzowane, pod warunkiem oczywiście, że proces powstawania masy, a także pasteryzacja były prowadzone w prawidłowy sposób.
Sprawa nieco komplikuje się, kiedy mówimy o jajach w proszku. Ich wykorzystanie jest bardzo podobne: produkcja makaronu, majonezów, a także wszelakich wyrobów przemysłu piekarniczego i cukierniczego.
Proces ich przygotowania również jest podobny: po rozbiciu jaj, ich filtracji i pasteryzacji następuje proces suszenia. Wysuszone i sproszkowane jaja są tańsze w transporcie i magazynowaniu, a także mają dłuższą datę przydatności do spożycia.
Sam susz jajeczny nie jest niczym szkodliwym, jaja nie są poddawane żadnym procesom chemicznym. Na etykiecie produktu nie znajdziemy jednak informacji o jakości użytego suszu i jego składzie – na rynku spożywczym miały miejsce duże perturbacje związane z tym półproduktem. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest unikanie produktów, zawierających w swoim składzie jaja w proszku.