Capricare modyfikowane mleko kozie

Modyfikowane kozie mleko – rewolucja w karmieniu niemowląt

Prawidłowe żywienie dziecka jest jednym z największych wyzwań przed którym stają rodzice. Przez pierwszych kilka lat to głównie oni decydują co będzie jadła ich pociecha. Decyzje te muszą być przemyślane, ponieważ wpływają na rozwój i kształtowanie się nawyków dziecka. Dlatego tak ważne jest, żeby rodzice mieli jak największy wybór i szerokie możliwości dopasowania produktów oferowanych na rynku do potrzeb dziecka, zwłaszcza w okresie noworodkowym i niemowlęcym. Do niedawna wybór ten zamykał się pomiędzy karmieniem piersią a krowim mlekiem modyfikowanym. Mleko matki jest najcenniejszym pokarmem dla dziecka, jednak są sytuacje kiedy karmienie piersią nie jest możliwe. Warto wiedzieć, że w takim przypadku rodzic nie jest skazany na mieszankę na bazie mleka krowiego. Modyfikowane mleko kozie to alternatywa, którą powinien rozważyć każdy świadomy rodzic. Dlaczego?

Mleko matki – niedościgniony ideał.

Żadnemu producentowi mleka modyfikowanego nie udało się jeszcze stworzyć produktu, który byłby identyczny jak mleko matki. Jest ono idealnie dobrane do potrzeb dziecka, ma doskonały skład i zapewnia wszystkie najważniejsze składniki odżywcze do 6 miesiąca życia. Po tym czasie rekomendowane jest rozszerzanie diety ze względu na rosnące potrzeby dziecka na składniki odżywcze, przy jednoczesnym kontynuowaniu karmienia piersią. Zgodnie z zaleceniami posiłki bezmleczne powinny stopniowo eliminować mleko, tak, aby pod koniec 1 r.ż niemowlę otrzymywało maksimum 2-3 porcje mleka na dobę. Idealną sytuacją jest, jeśli byłoby to mleko matki. Jednak jeżeli rodzice decydują się na wprowadzenie mleka krowiego lub koziego bezwzględnie musi być to mleko modyfikowane. Zwykłe, niemodyfikowane mleko nie zawiera wystarczającej ilości składników odżywczych co może skutkować niedoborami, przede wszystkim żelaza, kwasu foliowego i witamin. Podawanie mleka niemodyfikowanego przed ukończeniem 12 miesiąca życia prowadzić może również do nadmiernego obciążenia ustroju białkiem i produktami jego przemiany oraz solami mineralnymi i w konsekwencji do przeciążenia osmotycznego nerek oraz niewłaściwej, zarówno pod względem ilościowym, jak i jakościowym, podaży węglowodanów i tłuszczów.

Świadomy wybór mleka modyfikowanego powinien opierać się na wiedzy dotyczącej składu mleka i metody wytwarzania. Najlepsza będzie mieszanka, która w jak największym stopniu przypomina mleko matki. Modyfikowane mleko kozie przewyższa pod tym względem preparaty na bazie mleka krowiego.

Modyfikowane mleko kozie Capricare – w poszukiwaniu mieszanki doskonałej

Kiedy trzy lata temu producent mleka Capricare przeprowadził badania kliniczne, które wykazały, że mleko kozie jest odpowiednim źródłem białka do produkcji mleka początkowego przed rodzicami pojawiły się nowe możliwości. Modyfikowane kozie mleko Capricare różni się bowiem nie tylko metodą produkcji, ale przede wszystkim właściwościami samego mleka, które w wielu aspektach jest bardziej zbliżone do mleka kobiecego niż mleko krowie.

  1. Już sam proces wydzielania mleka u krów i kóz jest inny. Proces wydzielania mleka u kóz jest podobny do wydzielania się mleka kobiecego, co wpływa na jego wartości odżywcze i przyswajanie mleka. Mleko kozie, podobnie jak mleko ludzkie, w głównym stopniu wydzielane jest przez gruczoły apokrynowe, a mleko krowie wyłącznie przez gruczoły merokrynowe. W wydzielaniu apokrynowym kropelki mleka oddzielają się od komórki wraz z jej fragmentem. Dlatego, podobnie jak w przypadku mleka kobiecego, mleko kozie zawiera więcej naturalnych składników bioaktywnych (np. wolne aminokwasy, nukleotydy), ważnych dla zdrowia i rozwoju.
  1. Mleko zawiera wiele różnych białek, które dzielą się na białka serwatkowe i kazeinę. Profil kazeiny białka mleka koziego dużo bardziej przypomina mleko kobiece niż mleko krowie. Ma to znacznie dla zdolności trawienia mleka przez organizm dziecka. Kazeina tworzy bowiem w żołądku gąbczasty skrzep. Mleko kozie tworzy, delikatniejszy skrzep kazeinowy niż mleko krowie co czyni go bardziej podobnym do skrzepu, który tworzy się z mleka matki. Zmniejsza to ryzyko wystąpienia kolek, zaparć czy ulewania.

Proces produkcyjny

Na szczególną uwagę zasługują różnice w produkcji modyfikowanego mleka koziego Capricare, a produkcji krowich mlek modyfikowanych Wszystkie dostępne na rynku polskim mleka modyfikowane krowie nie są produkowane z mleka, ale z jego serwatki. Mleko krowie poddawane jest procesom technologicznym w wyniku których powstaje między innymi serwatka (efekt uboczny produkcji sera) oraz mleko odtłuszczone które są wykorzystywane do produkcji mleka modyfikowanego. Dzięki temu, że Capricare wytwarzane jest z pełnego mleka koziego zachowuje dobroczynne właściwości samego mleka koziego oraz pozwala na skrócenie procesów modyfikacji do minimum.

Tłuszcze

Dzięki zastosowaniu w produkcji mleka Capricare pełnego mleka koziego zawiera ono więcej kwasów tłuszczowych średniołańcuchowych. Pozwala to także zachować aż 50% tłuszczu mlecznego, podczas gdy w mieszankach krowich nawet 90% tłuszczy pochodzi z olejów roślinnych. Capricare jako jedno z nielicznych mlek modyfikowanych nie zawiera w składzie oleju palmowego, którego obecność w innych produktach budzi kontrowersję.

Dlaczego to wszystko jest tak ważne? Ponieważ jak już zostało wspomniane idealnym rozwiązaniem dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym byłoby stworzenie mieszanki identycznej z mlekiem matczynym. Modyfikowane mleko kozie Capricare wykorzystując naturalne właściwości mleka koziego i łącząc je z krótkim procesem produkcji zbliża się o kilka kroków do tego ideału w porównaniu z modyfikowanym mlekiem krowim.

Jakość surowca to jakość produktu

Powszechnie wiadomo, że większy wpływ na jakość produktu końcowego niż sam proces produkcji ma jakość surowca z jakiego został wytworzony. Modyfikowane mleko kozie Capricare powstaje z pełnego koziego mleka. Ze względu na krótszy niż w przypadku mleka krowiego proces modyfikacji jakość samego mleka musi spełniać najwyższe standardy. Mleko kozie z którego produkowane jest Capricare pochodzi wyłącznie z Nowej Zelandii. Są tereny uznawane za jedne z najczystszych na świecie. Każdy litr mleka użytego do produkcji pochodzi z gospodarstw specjalizujących się w dostarczaniu mleka wyłącznie do wytwarzania Capricare. Pozawala to na całkowitą kontrolę nad jakością surowca, a także warunków w jakich przebywają zwierzęta. Kozy mieszkają w dużych zagrodach, żywiąc się wyłącznie trawą zbieraną w pobliżu. Sama jakość paszy ma wpływ na końcowy produkt. Trawa którą karmione są kozy rośnie w Nowej Zelandii przez 10 miesięcy w roku, co zapewnia niemal stały dostęp do świeżej paszy.

Modyfikowane mleko kozie – dla kogo?

Modyfikowane mleko kozie Capricare można stosować jako alternatywę karmienia piersią już od pierwszych dni życia dziecka. Zawsze jednak należy najpierw zrobić wszystko co możliwe, żeby jednak zainicjować karmienie piersią i kontynuować je przez minimum 6 miesięcy. W sytuacjach kiedy ze względów zdrowotnych (np. choroba, brak lub opóźnienie laktacji) lub z wyboru rodziców potrzebne jest mleko modyfikowane to Capricare może być najlepszym wyborem. Dzięki większej ilości naturalnego tłuszczu mlecznego oraz zdolności do wytwarzania w żołądku delikatnego skrzepu zbliżonego do tego, który wytwarza mleko kobiece, kozie mleko modyfikowane może być lepiej trawione co z kolei przekłada się na ulżenie w dolegliwościach żołądkowych, charakterystycznych dla niedojrzałego układu pokarmowego dziecka.

Alergia na białko mleka krowiego

Warto wspomnieć, że mleko kozie nie jest alternatywą przy alergii na białka mleka krowiego ze względu na podobną budowę białek. Niemniej jednak ważną informacją może być fakt, że mleko kozie zawiera dużo mniej alfa s-1 kazeiny (w porównaniu z mlekiem krowim a to właśnie alfa s-1 kazeina jest uznawana za białko alergenne w mleku. Dlatego mimo, że modyfikowane mleko kozie nie może być uznawane za alternatywę dla alergików to można uznać, że stosowanie go zamiast mleka krowiego ma znaczenie w profilaktyce alergii. Wg literatury medycznej ok 20% dzieci z alergią na białko mleka krowiego nie będzie uczulone na biało z mleka koziego, dlatego aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii warto podawać dziecku modyfikowane mleko kozie już od początku karmienia sztucznego.

Modyfikowane mleko kozie Capricare jest produktem najwyższej jakości dlatego kupić można je wyłącznie w aptekach.

Kozie mleko modyfikowane – o krok bliżej do mleka kobiecego

Dla dziecka idealnym pokarmem jest mleko matki. Zawiera ono nie tylko wszystkie niezbędne składniki odżywcze, ale też jest najlepiej trawione i przyswajane przez organizm dziecka. Matczyne mleko to niedościgniony ideał, niemożliwy do osiągnięcia w mieszankach na bazie mleka zwierzęcego. Jednak dzięki nowemu koziemu mleku modyfikowanemu Capricare jesteśmy o krok bliżej do tego co może oferować dziecku karmienie piersią. Największa różnica między produktami na bazie mleka krowiego nie polega na samym procesie produkcji czy dodatkach, ale na wykorzystaniu naturalnych właściwości koziego mleka, które w wielu aspektach jest bliższe kobiecemu mleku niż mleko krowie. Na czym polegają te różnice?

  1. Wydzielanie mleka

Już sam proces wydzielania mleka u krów i kóz jest inny. Proces wydzielania mleka u kóz jest podobny do wydzielania się mleka kobiecego (wydzielanie apokrynowe), co wpływa na jego wartości odżywcze i przyswajanie mleka. U krów mamy do czynienia z wydzielaniem merokrynowym.

  1. Składniki bioaktywne

Podobnie jak w przypadku mleka kobiecego, mleko kozie zawiera więcej naturalnych składników bioaktywnych, ważnych dla zdrowia i rozwoju.

  1. Podstawowa różnica: białka i tłuszcze

Mleko zawiera wiele różnych białek, które dzielą się na białka serwatkowe i kazeinę. Profil kazeiny białka mleka koziego dużo bardziej przypomina mleko kobiece niż mleko krowie. Ma to znacznie dla zdolności trawienia mleka przez organizm dziecka. Kazeina tworzy bowiem w żołądku gąbczasty skrzep. Mleko kozie tworzy większy, delikatniejszy skrzep kazeinowy niż mleko krowie co czyni go bardziej podobnym do skrzepu, który tworzy się z mleka matki. Produkcja modyfikowanych mlek krowich oparta jest przede wszystkim na serwatce. Dzięki temu, że modyfikowane mleko kozie Capricare wytwarzane jest z pełnego mleka koziego zawiera mniej białek innych niż ludzkie oraz więcej kwasów tłuszczowych średniołańcuchowych, które są lepiej trawione niż długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Dodatkowo mieszanka wytworzona z pełnego mleka koziego zachowuje prawie 50% tłuszczu mlecznego (mleko kobiece zawiera 100% tłuszczu mlecznego)

Podsumowując: Badania kliniczne nie pozostawiają wątpliwości, że kozie mleko spełnia wszystkie normy aby zostać uznane za dobrą bazę do produkcji mleka modyfikowanego. W Capricare wykorzystano naturalne właściwości pełnego koziego mleka, które w połączeniu z krótkim procesem produkcji i najwyższą jakością surowca pozwoliły otrzymać produkt dla tych, którzy szukają mleka modyfikowanego jak najbardziej zbliżonego do mleka matki.

11 komentarze dla "Capricare modyfikowane mleko kozie"

  1. Witajcie,
    Może któraś z mam także miała podobne zmartwienie jak ja. Otóż moja córka (obecnie 4 miesiące) karmiona jest i piersią i butelką. Początkowo dokarmiałam ją Bebilonem (niebieskim), ale w pewnym momencie mocno ją wysypało i było podejrzenie skazy białkowej, atopowego zapalenia skóry i Bóg wie, co jeszcze. Znajomi polecili mi Capricare i wszystko się unormowało. Jedyne co, to mała robi kupki, co 3 dni (są zbite, zielonkawe i ma duży dyskomfort, robiąc je). Poza tym wszystko ok, ale ponieważ położna „czepiła się” tej zieleni, ponownie spróbowaliśmy Bebilon. Dzisiaj 5 dzień i mała ma tak silne bóle brzucha, że aż mi jej szkoda. Kupka owszem żółta i luźniejsza, wręcz częściowo wodnista, ale ten ból…Może ktoś tez tak miał? Chcę wrócić do koziego mleka i spróbować dodać Espumisan, żeby łatwiej było jej zrobić, ale nie chcę też na dziecku za dużo eksperymentować. Proszę o radę.

  2. Tak ja mam podobnie przeszłam na mleko kozie i kupy twarde jak u dorosłego. mleko kozie ma dużo wapnia i jest tluste natomiast ma nieocenione właściwości zdrowotne. Dziecko ładnie przybiera na wadze jest pogodne tylko stęka i robi twardą kupę. Lekarz jeden kazał dalej podawać mimo zatwardzeń inny kazał zmienić, ze za dużo wapnia i dlatego zaparcia nie wiadomo co robić. kupiłam enfamil ale ten syrop glukozowy w składzie mnie przeraża.

  3. Witam. Czy mleko Capricare 2(po 6 miesiącu) też ma tak świetny skład? Córka 8 miesięcy karmiona piersią, szukam najlepszej alternatywy.

  4. Moja córka też zaczeła robić twarde kupy przy przejściu z cycka na capricare, szukałem rozwiązania w internecie i trafiłem na artykuł na stronie:
    https://www.bambinchen.de/pl/rady/
    Pisza tam, że należy dodać łyżeczkę oleju słonecznikowego, rzepakowego lub oliwy do każdej porcji i w ciągu 3 dni powinno się unormować. Oczywiście olej BIO. Przeczytałem to dopiero dzisiaj, dam znać czy pomogło przy dodawaniu oleju.
    Pozdrawiam!

  5. Myślę, że możesz spróbować z tym espumisanem bo zawiera symetykon który się stosuje przy zaburzeniach pokarmowych. U nas się sprawdził przy wzdęciach. Ciekawy pomysł z tym olejem, faktycznie przy rozszerzaniu diety zalecają dodawać olej do zupek na lepsze trawienie. U mnie córka była na mleku bezbiałkowym Nutramigen przy którym kupy też były zielone ale lekarka cały czas mnie uspokajała że to normalne. Później zaczęłam rozszerzać dietę i stosować kaszki z mlekiem kozim Caprima. Stolec się poprawił ale pytanie teraz czy od obiadków czy dzięki kaszce 🙂

  6. Ja osobiście przy problemach z trawieniem polecałabym probiotyk. Mój synek po Espumisanie zamiast poprawy, to dwa dni miał wzdęcia. Po tym niemieckim nie było żadnej reakcji. Za to regularne stosowanie probiotyku najbardziej sie sprawdziło. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że u każdego może sprawdzić się coś innego.

  7. lepszym wg mnie mlekiem początkowym jest pure goat – modyfikowane mleko kozie / pure goat company – mleko holenderskie/. capri care jest dobre ale mleko pure goat posiada w składzie probiotyk, którynie powoduje zaparć, ponadto tłuszcze są z alg morskich. jedyna wada to cena. tak na marginesie te dwa i tylkote dwa są godne polecenia. wszystkie inne mleka kozie dla niemowlaka posiadają w składzie substancje powodujące np cukrzycę..

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.