Alergeny w perfumach
Składniki tworzące mieszankę zapachową mogą być:
-naturalne, czyli olejki eteryczne
-syntetyczne, czyli aldehydy zapachowe
-połączenie naturalnych i syntetycznych
Nie można jasno określić naturalnych związków zapachowych „dobrymi” a syntetycznych „złymi”. O to, jakie związki i w jakich mieszankach można Przykładowe substancje mogące wywołać reakcję alergiczną (wg SCCS – Scientific Committee on Consumer Safety) to:
[Amyl Cinnamal, Benzyl Alcohol, Cinnamyl Alcohol, Citral, Eugenol, Hydroxycitronellal, Isoeugenol, Amylcinnamyl Alcohol, Benzyl Salicylate, Cinnamal, Coumarin Geraniol, Hydroxyisohexyl 3-Cyclohexene Carboxaldehyde, Anise Alcohol, Benzyl Cinnamate, Farnesol, Butylphenyl Methylpropional, Linalool, Benzyl Benzoate, Citronellol Hexyl Cinnamal, Limonene, Methyl 2-Octynoate, Alpha-Isomethyl Ionone, Evernia Prunastri, Evernia Furfuracea]*
Alergeny te znajdziemy zarówno w syntetycznych mieszankach jak i naturalnych olejkach np. cytral czy limonen w olejkach cytrusowych. I tu sprawy się komplikują. Według IFRA obecność innych składników w olejkach eterycznych może niwelować ich alergizujące działanie (tak własnie jest w przypadku np. olejku różanego czy pomarańczowego), jednak nie zawsze to co naturalne, jest 100% bezpieczne. Niektóre olejki eteryczne zostały zakazane przez IFRA w kosmetykach i należą do nich min. olejek z piołunu, balsam peruwiański, olejek tatarakowy, olejek z jałowca czy werbeny.
* Lista ma zostać rozszerzona o dodatkowe pozycje