Dieta wegetariańska i wegańska od kilku lat jest silnym trendem wpływającym na wybory zakupowe Polaków. Tegoroczne badanie Pyszne.pl tylko potwierdza ten fakt i tendencja ta wydaje się być trwałą zmianą nawyków Polaków, a nie chwilową fanaberią i podążaniem tylko za modą. Mimo, że 60% rodaków zauważa, że trudno być weganinem, to aż 50% zgadza się z tezą, że okazjonalne jedzenie dań wegańskich jest łatwe. 63% z nas świadomie sięga po dania wegańskie, a 2/3 z tej grupy robi to co najmniej raz w miesiącu.

Z raportu „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2021” dowiadujemy się, że 10 procent Polaków między 18 a 65 rokiem życia to wegetarianie a 6 procent – weganie. Również coraz więcej osób deklaruje ograniczanie spożycia mięsa, czy też wykluczanie z diety konkretnych rodzajów mięs. Wszystkie te zachowania polskich konsumentów sprawiają, że popularność produktów wegańskich dynamicznie rośnie z roku na rok, a oferta w sklepach i restauracjach dla niejedzących mięsa jest coraz bogatsza.

Również Jawo, producent dań mrożonych, odpowiada na te trendy i wprowadziło do swojej oferty wegańskie produkty. To wielkie ułatwienie dla osób, które z różnych powodów nie decydują się na gotowanie od podstaw, tylko korzystają z tzw. „gotowców”. Co więcej, wszystkie te produkty mają dobre składy i co najważniejsze są smaczne. Większość z nich jest oznaczona na przodzie opakowania ikoną „dobre dla wegan”. W ten sposób producent ułatwia wyszukanie produktów wegańskich w sklepowej zamrażarce. Koniecznie wypróbujcie. Macie osiem produktów do wyboru. Pięć wytrawnych – pierogi z kapustą i grzybami, pierogi staropolskie, pierogi z grzybami, pyzy ziemniaczane oraz gnocchi. I trzy wersje na słodko – pierogi z jagodami, pierogi z truskawkami i pierogi z wiśniami.

Gnochi z jarmużem, pesto i zielonym groszkiem, przepis TUTAJ

Pyzy ziemniaczane ze stekami z kalafiora TUTAJ.

Pierogi z grzybami na pieczonej, czerwonej kapuście TUTAJ

Pierogi z kapustą i grzybami z puree z białych warzyw TUTAJ

 

Współpraca z firmą Jawo.

 

Źródła:

ouichef.pl/artykuly/256897,polacy-o-kuchni-weganskiej-2022-badanie-pyszne-pl

gazetakrakowska.pl/wegetarianie-i-weganie-w-polsce-juz-10-procent-z-nas-jest-wegetarianami-a-6-procent-weganami-wyniki-raportu/ar/c17-1601427