Nasiona chia znane także pod nazwą szałwii hiszpańskiej to jeden z produktów superfood, który coraz częściej można znaleźć na sklepowych półkach. Chia wyróżniają się bogatą zawartością zdrowych kwasów tłuszczowych, a ich zdolność do pęcznienia pod wpływem wilgoci sprawia, że stanowią idealny dodatek do deserów z jogurtem, twarogiem czy mleczkiem kokosowym. Jakie właściwości mają nasiona chia, jak działają na organizm człowieka i jakie są przeciwwskazania do stosowania produktu.

 

Nasiona chia – co to jest? 

Nasiona chia są małymi, czarnymi lub białymi nasionami pochodzącymi z rośliny o nazwie Salvia hispanica. Roślina ta jest rodzimą dla regionów Ameryki Środkowej i Meksyku. Aktualnie szałwia hiszpańska uprawiana jest na skalę przemysłową, a małe czarne nasionka można spotkać w większości sklepów spożywczych. 

 

Nasiona chia – skład i właściwości 

Nasiona chia znane są przede wszystkim z wysokiej zawartości zdrowych kwasów tłuszczowych. Ceni się je głównie za obecność kwasu ALA (kwas α-linolenowy zaliczany do omega-3) oraz kwasów LA (kwas linolowy zaliczany do omega-6). Są to tak zwane niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe stanowiące bardzo ważny składnik codziennej diety. Kwas ALA charakteryzuje się działaniem przeciwzapalnym i wykazuje pozytywny wpływ na kondycję skóry oraz funkcjonowanie układu nerwowego. Ma działanie kardioprotekcyjne, a więc może wpływać na regulację ciśnienia krwi i stężenia cholesterolu. Kwas LA znany jest ze zdolności do regulacji poziomu cholesterolu LDL. 

 

Nasiona chia zawierają także fitosterole, wśród których wyróżniamy sterole roślinne mogące obniżać wchłanianie cholesterolu w przewodzie pokarmowym, przez co mają wpływ na obniżenie poziomu złego cholesterolu. Warte uwagi są również tokoferole o właściwościach antyoksydacyjnych.  

 

Oprócz wyżej wymienionych, wśród składników nasion chia warto wymienić błonnik pokarmowy, który wykazuje zdolność wiązania dużych ilości wody, co wpływa na szybsze i dłuższe uczucie sytości po posiłku. Oprócz tego błonnik sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu jelit, regulując ich pracę i wspomagając proces przemiany materii. 

 

Dodatkowo, nasiona chia są bogate w różne mikroelementy i składniki odżywcze, takie jak: 

  • Wapń: około 631 mg
  • Magnez: około 335 mg
  • Fosfor: około 860 mg
  • Potas: około 407 mg
  • Żelazo: około 7,7 mg
  • Mangan: około 2,2 mg
  • Cynk: około 4,6 mg

Nasiona chia – działanie 

Wiele osób zadaje sobie pytanie: czy nasiona chia są zdrowe i ile można ich jeść. Nie da się ukryć, że nasiona szałwii hiszpańskiej zawierają w sobie cenne składniki odżywcze, które z pewnością warto wdrożyć do codziennej diety. Duża zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych może być pomocna w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Nasiona chia mają też szeroki potencjał antyoksydacyjny, a to sprawia, że ich systematyczne spożywanie może mieć wpływ na ochronę przed rozwojem chorób, związanych z oksydacyjnym uszkodzeniem DNA, a przy tym może przyczynić się do spowolnienia procesów starzenia.  

 

Czy nasiona chia mogą zaszkodzić? Przeciwwskazania 

Nasiona chia uważane są za produkt bezpieczny do spożywania w codziennej diecie, jednak jak ze wszystkim, także w tym przypadku należy zachować umiar. Trzeba pamiętać, że w nasionach znajdziemy duże ilości błonnika, który jest potrzebny w codziennym jadłospisie, jednak w nadmiarze może prowadzić do wzdęć, niestrawności, bólu brzucha czy biegunki. 

 

Na spożywanie nasion chia powinny uważać także osoby wykazujące skłonność do częstych alergii pokarmowych. Nasiona mogą, ale nie muszą być alergenem. Dla pewności, na początek najlepiej spożyć niewielką ilość produktu i obserwować reakcje ciała. 

 

Nie ma przeciwwskazań do spożywania nasion szałwii hiszpańskiej przez kobiety w ciąży i matki karmiące. Ze względu na wysoką zawartość substancji odżywczych czasem nawet zaleca się wprowadzenie ich do diety. Przed rozpoczęciem systematycznego spożywania nasion chia przez panie w ciąży, warto jednak poradzić się lekarza, który określi czy nie ma żadnych przeciwwskazań do urozmaicenia jadłospisu. 

Artykuł powstał we współpracy z Portalem Zielares.pl – przystępnie o ziołach.