Pomidory w puszce czy w szkle? W jakich opakowaniach wybierać passatę czy pulpę pomidorową?

Pulpa pomidorowa

Opakowania kartonowe i szklane
Pulpa pomidorowa z kartonu i opakowań szklanych jest jak najbardziej godna polecenia. Nie tylko samo opakowanie jest praktycznie obojętne dla zawartości, ale również proces produkcji powoduje krótki czas styku z wysoką temperaturą, więc produkt taki ma bardzo wysoką wartość odżywczą.

Na pewno poza sezonem dużo lepiej robić zupę pomidorową czy spaghetti z takiej właśnie pulpy niż importowanych, „świeżych” pomidorów docierających do tej części Europy jako zupełnie zielone. Niestety często nawet domowy przecier jest gorszy od tych kupnych – bo przemysłowe urządzenia nie dopuszczają podczas przecierania do obecności tlenu, a jest on destrukcyjny dla większości wartościowych związków jak witaminy i karotenoidy, które powodują, że warto spożywać pomidory. W domu podczas przecierania przez sitko dochodzi do zaniku większości tych cennych składników.

Puszki
Co do puszek jako opakowań na żywność nie są to opakowania idealne – choć te stosowanie obecnie są powlekane różnymi powłokami mającymi na celu uniemożliwić zachodzenie jakichkolwiek reakcji pomiędzy treścią konserwy, a samą puszką – to jednak w przypadku nawet mikro uszkodzenia tej powłoki takie niekorzystne reakcje mogą zachodzić. Dotyczy to szczególnie żywności kwaśnej, gdyż obecność kwasów powoduje zwiększone rozpuszczanie metali w żywności.

Warto podczas zakupów wybierać pulpę pomidorową zapakowaną w butelki szklane i opakowania kartonowe.

2 komentarze dla "Pomidory w puszce czy w szkle? W jakich opakowaniach wybierać passatę czy pulpę pomidorową?"

  1. Hmm.. Mam pytanie. Pomidory krojone, czy przecier pomidorowy ma odczyn kwaśny. A, kartony są pokryte aluminium (znaczek na opakowaniu- C/PAP 84). Tak więc czy takie pomidory z takiego kartonu są zdrowe ? Bardzo zależy mi na odpowiedzi, bo często używam właśnie takich pomidorów i boję się o możliwość zatrucia glinem, który wydziela się podczas zetknięcia się rzeczy z odczynem kwaśnym i aluminium, którym pokryty jest karton.

    1. Na powierzchni kartonu jest aluminium a na nim jeszcze dodatkowa folia zabezpieczająca żywność przed kontaktem z samym metalem. Ten typ opakowań to nie tyle karton co opakowanie wielowarstwowe laminowane, gdzie poszczególne warstwy pełnią różne funkcje. Po szklanych słoikach są uważane za najbezpieczniejsze w zakresie potencjalnego negatywnego wpływu na bezpieczeństwo żywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.