Opakowania na żywność – puszki

Dietific

Opracowanie dr Krystyna Pogoń Centrum Dietetyczne Dietific

Puszki jako opakowania na żywność nie są idealne – jednak te stosowanie obecnie są powlekane różnymi powłokami mającymi uniemożliwić zachodzenie jakichkolwiek reakcji pomiędzy treścią konserwy, a samą puszką – to jednak w przypadku nawet mikrouszkodzenia tej powłoki takie niekorzystne reakcje mogą zachodzić.

Dotyczy to szczególnie żywności kwaśnej, gdyż obecność kwasów powoduje zwiększone rozpuszczanie metali w żywności. Z drugiej jednak strony opakowania te są trwałe, bezpieczne, dobrze zabezpieczają żywność i mają bardzo wiele zalet – stąd taka ich popularność w produkcji konserw. Żywność w puszce nie wymaga stosowania żadnych konserwantów czy polepszaczy. Zakładając więc, że mamy do czynienia z dobrej jakości opakowaniem (a więc porządnie wykonaną powłoką) – nie powinniśmy mieć nadmiernych obaw co do jakości produktu w środku.

Warto kupując konserwę wybierać niekoniecznie tą najtańszą, producent na czymś musi oszczędzić i opakowanie może być jednym z tych elementów. Szczególnie w przypadku żywności obojętnej, a taką jest właśnie zdecydowana większość konserw rybnych w sosie własnym czy oleju.

Puszki metalowe to dobry i bezpieczny pomysł na opakowanie, także wobec niskiego spożycia ryb w naszym kraju, jeżeli nie ma zastrzeżeń co do składu, należy takie konserwy bardzo polecać do spożycia. Ryby są nietrwałe i np. większość śledzi typu w śmietanie, marynowane itd. zawiera całą gamę konserwantów żeby wytrzymały w ladzie chłodniczej, a potem w lodówce. Ten sam śledź włożony do puszki może składać się z samej ryby i oleju roślinnego – wybór więc wydaje się skłaniać ku tym puszkowanym rybom.

Jedynie tuńczyk jest problematyczny – ze względów etycznych należy wybierać te z połowów nie zagrażających delfinom, natomiast mięso tego gatunku często skażone jest wyższą zawartością metali ciężkich niż innych spotykanych na sklepowych półkach gatunków ryb, stąd ich spożycie w ogóle jest odradzane dla małych dzieci czy kobiet w ciąży, ale to dotyczy tak samo puszek, jak i świeżej czy mrożonej ryby.

 

Jeden komentarz dla "Opakowania na żywność – puszki"

  1. Czytałem, że jako warstwę wyścielającą w puszkach i kartonach stosuje się folie z tworzyw sztucznych z których mogą przechodzić do żywności plastyfikatory i inne składniki tych tworzyw. Szczególnie produkty tłuste (np. oliwy lub oleje) nie powinny być pakowane w opakowania z warstwą wyścielająca z tworzyw sztucznych. Popularny do zastosowań w opakowaniach jest podobno poliwęglan, do produkcji którego może być stosowany Bisfenol A. Substancja ta uważana jest za szkodliwą, ma budowę zbliżoną do hormonu żeńskiego i może długofalowo negatywnie wpływać nasz układ hormonalny np. negatywnie na płodność chłopaków a u dziewczyn może powodować szybsze dojrzewanie i wywoływać otyłość. Tak więc opakowania szklane są niezastąpione.
    Dawniej mleko, śmietana, oleje, woda mineralna były sprzedawane w opakowaniach szklanych zwrotnych – trzeba wrócić do tego sposobu sprzedaży. Plastik nas zjada!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.