Opracowanie dr Krystyna Pogoń Centrum Dietetyczne Dietific
Puszki jako opakowania na żywność nie są idealne – jednak te stosowanie obecnie są powlekane różnymi powłokami mającymi uniemożliwić zachodzenie jakichkolwiek reakcji pomiędzy treścią konserwy, a samą puszką – to jednak w przypadku nawet mikrouszkodzenia tej powłoki takie niekorzystne reakcje mogą zachodzić.
Dotyczy to szczególnie żywności kwaśnej, gdyż obecność kwasów powoduje zwiększone rozpuszczanie metali w żywności. Z drugiej jednak strony opakowania te są trwałe, bezpieczne, dobrze zabezpieczają żywność i mają bardzo wiele zalet – stąd taka ich popularność w produkcji konserw. Żywność w puszce nie wymaga stosowania żadnych konserwantów czy polepszaczy. Zakładając więc, że mamy do czynienia z dobrej jakości opakowaniem (a więc porządnie wykonaną powłoką) – nie powinniśmy mieć nadmiernych obaw co do jakości produktu w środku.
Warto kupując konserwę wybierać niekoniecznie tą najtańszą, producent na czymś musi oszczędzić i opakowanie może być jednym z tych elementów. Szczególnie w przypadku żywności obojętnej, a taką jest właśnie zdecydowana większość konserw rybnych w sosie własnym czy oleju.
Puszki metalowe to dobry i bezpieczny pomysł na opakowanie, także wobec niskiego spożycia ryb w naszym kraju, jeżeli nie ma zastrzeżeń co do składu, należy takie konserwy bardzo polecać do spożycia. Ryby są nietrwałe i np. większość śledzi typu w śmietanie, marynowane itd. zawiera całą gamę konserwantów żeby wytrzymały w ladzie chłodniczej, a potem w lodówce. Ten sam śledź włożony do puszki może składać się z samej ryby i oleju roślinnego – wybór więc wydaje się skłaniać ku tym puszkowanym rybom.
Jedynie tuńczyk jest problematyczny – ze względów etycznych należy wybierać te z połowów nie zagrażających delfinom, natomiast mięso tego gatunku często skażone jest wyższą zawartością metali ciężkich niż innych spotykanych na sklepowych półkach gatunków ryb, stąd ich spożycie w ogóle jest odradzane dla małych dzieci czy kobiet w ciąży, ale to dotyczy tak samo puszek, jak i świeżej czy mrożonej ryby.