Co najważniejsze w oliwie

Oliwa z oliwek – trzy najważniejsze powody dla których warto wprowadzić ją do swojej codziennej diety.

NATURALNA

To jedyny olej uzyskiwany wprost z tłoczenia oliwek, bez użycia substancji chemicznych czy metod przemysłowych, w przeciwieństwie do innych popularnych olejów roślinnych, gdzie w celach komercjalizacji konieczna jest obróbka chemiczna i/lub przemysłowa. Oliwa z oliwek to po prostu czysty sok wyciśnięty z owocu oliwki, który w pełni absorbuje z niej wszystkie naturalne substancje zdrowotne.

IDEALNA RÓWNOWAGA TŁUSZCZOWA

Oliwa z oliwek extra vergine oprócz tego, że jest doskonałym nośnikiem smaku i posiada liczne właściwości zdrowotne, wyróżnia się również doskonałą kompozycją kwasów tłuszczowych. Jest uboga w kwasy tłuszczowe nasycone – głównie odpowiedzialne za wysoki cholesterol i choroby układu krążenia, bogata w kwasy jednonienasycone, które obniżają zły cholesterol nie redukując jednocześnie dobrego, a szczególnie w kwas oleinowy. Natomiast struktura kwasów wielonienasyconych przypomina tę zawartą w mleku matki i jest szczególnie cenna dla naszego organizmu, a zwłaszcza dla rozwoju układu nerwowego. Ma pozytywny wpływ na płytki krwi i redukuje ryzyko zatoru żylnego.

WITAMINY I ANTYUTLENIACZE

Witamiana E: utlenianie tłuszczów równoważone jest przez antyoksydanty, występujące w tych samych produktach spożywczych. Właściwa równowaga istnieje wówczas, gdy stosunek witaminy E oraz kwasu linolowego jest wyższy niż 0,79. W popularnych olejach roślinnych ten stosunek jest zazwyczaj niekorzystny i waha się pomiędzy: 0,30 a 0,50. W oliwie z oliwek wynosi on aż 1,87. Jest to dwa razy więcej niż to, czego potrzebuje organizm do agregacji płytek krwi oraz do zmniejszania ryzyka zakrzepicy. Pozytywny stosunek witaminy E do wielonienasyconych kwasów tłuszczowych powoduje zwalczanie wolnych rodników w organizmie, spowalnia procesy starzenia komórek, zmniejsza ryzyko nowotworów, uszkodzenia wątroby i miażdżycy.

Polifenole: oliwka to jeden z niewielu owoców, w którym tłuszcz jest zawarty tylko w niewielkiej ilości w pestce. Zdecydowanie większa część zawarta jest miąższu owocu. W owocu oliwki znajduje się wspomniana już spora dawka witaminy E oraz silnie przeciwutleniające substancje zwane polifenolami. Sprawiają one, że wytłoczona z oliwek oliwa ma rześki, lekko gorzki i pikantny, często drapiący w gardle smak. Zawarte w oliwie polifenole nie tylko działają przeciwzapalnie, ale też poprawiają smak żywności i jej przyswajalność.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.