O nietolerancjach pokarmowych

Co to są nietolerancje pokarmowe (alergie IgG-zależne)?

Na przewlekłe dolegliwości, przede wszystkim ze strony układu pokarmowego, skarży się ostatnio coraz więcej osób. Wiele z nich szuka pomocy u lekarzy różnych specjalności – często bezskutecznie. Jedną z przyczyn złego samopoczucia mogą być nietolerancje pokarmowe, które bardzo często są mylone z alergiami. Dzisiaj skupimy się na schorzeniach powszechnie nazywanych nietolerancjami pokarmowymi, których prawidłowa nazwa to alergie IgG-zależne. Inaczej można je nazywać alergiaCmi opóźnionymi lub utajonymi.

Skąd biorą się nietolerancje pokarmowe?

Powodem nietolerancji pokarmowych jest przewlekły stan zapalny w jelitach, który powstaje pod wpływem czynników środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie powietrza, spożywanie zbyt dużej ilości przetworzonej żywności, nadużywanie leków, alkoholu i używek, a także obecnoś

pasożytów czy przerost drożdżaków w jelicie cienkim.

Objawy nietolerancji pokarmowych

Wpaść na to, że dany pacjent może cierpieć na nietolerancje pokarmowe, jest bardzo trudno, ponieważ zarówno spektrum symptomów, jak i czas ich ukazywania się jest bardzo szeroki. Objawy mogą dotyczyć m.in. układu pokarmowego, nerwowego, stawów i skóry. Ze strony układu pokarmowego dokuczać może dyskomfort gastryczny, który obejmuje niewyjaśnione bóle brzucha, biegunki, zaparcia, przelewania czy nadmierne gazy. Ze strony układu nerwowego będą to bóle głowy, uporczywe migreny i zespół chronicznego zmęczenia. U wielu osób to skóra jest pierwszym narządem, który manifestuje objawy w postaci wysypek, trądziku czy atopowego zapalenia skóry. Do częstych symptomów należą także bóle stawów oraz dna moczanowa.

Jak już wspomnieliśmy, czas ukazywania się objawów jest zmienny, co powoduje, że trudno powiązać je ze spożywanym jedzeniem – czasami symptomy pojawiają się po 24 godzinach, a czasami dopiero po 4 dniach. Zmienny jest także okres trwania objawów, bardzo często są to bóle przewlekłe, z którymi pacjent nauczył się żyć, ponieważ utrzymują się przez kilka tygodni.

Jak wykryć nietolerancje?

By wykryć nietolerancje pokarmowe, wystarczy prosty test z krwi (a dokładnie z surowicy), który polega na oznaczeniu poziomu przeciwciał przeciwko konkretnym produktom spożywczym. W laboratoriach dostępne są panele z różną liczbą badanych parametrów. Panele najszersze obejmują nawet ponad 200 produktów spożywczych. Należy pamiętać, że im szerszy panel, tym bardziej dokładna diagnostyka – taki test wskaże produkty nietolerowane i szeroki wachlarz produktów tolerowanych.

Leczenie nietolerancji pokarmowych

Jedyną formą leczenia jest wdrożenie diety eliminacyjnej, która polega na wykluczeniu z jadłospisu tych produktów, które zostały wskazane przez badanie jako silnie nietolerowane (nastąpiła silna reakcja). Okres, w którym nie powinniśmy spożywać nietolerowanych produktów, powinien trwać minimum 3–6 miesięcy, a najlepiej około roku. Bardzo ważne jest, by w tym okresie dieta była zbilansowana, czyli żeby dostarczała wszystkich niezbędnych składników odżywczych, minerałów i witamin w odpowiednich ilościach. Na szczęście nie jest to dieta na całe życie – służy ona do wyciszenia stanu zapalnego w jelicie. Po tym okresie można powoli wracać do wyeliminowanych produktów, bacznie obserwując reakcję swojego organizmu.

Czym różnią się alergie od nietolerancji?

Alergie i nietolerancje pokarmowe bardzo często są mylone. Wyjaśnijmy różnice między nimi. Alergie klasyczne, czyli tzw. IgE-zależne, są to natychmiastowe reakcje na alergeny pokarmowe (do najczęstszych zaliczamy orzeszki ziemne, białka mleka krowiego i jaja kurzego). W tych przypadkach reakcja pojawia się po kilku, kilkunastu minutach od kontaktu z alergenem. Najbardziej znaną nietolerancją pokarmową jest z kolei nietolerancja laktozy, która polega na upośledzeniu lub całkowitym braku zdolności trawienia laktozy, a więc nie wynika z reakcji układu immunologicznego. Trzecim typem reakcji są opisywane w artykule alergie IgG-zależne.

autorka: Małgorzata Nieżychowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.