Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

mleko modyfikowane

Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?

Niektóre mamy z różnych powodów nie mogą albo nie chcą karmić piersią. Dlatego ważne jest, aby wybierając mleko modyfikowane rodzice mieli jak największą wiedzę w tym zakresie. Na co zwracać uwagę i co jest istotne przy wyborze mleka modyfikowanego?

Jak najbliżej mleka mamy

Karmienie piersią jest rekomendowane jako najlepszy sposób karmienia noworodka i niemowlęcia, szczególnie w pierwszych miesiącach życia. Powodem jest unikalny skład mleka kobiecego, idealnie dopasowany do potrzeb maluszka. Istnieje jednak szereg różnych powodów dla których część rodziców chce albo musi wybrać mleko modyfikowane. Warto pamiętać, że obecnie można wybierać spośród wielu różnych produktów, a skład i właściwości mleka modyfikowanego także pozwalają dziecku na prawidłowy rozwój i zdrowy start! Co warto wiedzieć o mleku modyfikowanym?

Dobrane do potrzeb – czyli modyfikowane

Każde mleko dla noworodków i niemowląt jest mlekiem modyfikowanym. Jako, że są one produkowane z mleka krowiego lub koziego muszą zostać przystosowane do potrzeb ludzkich niemowląt.

Modyfikacja polega na odpowiednim spreparowaniu białek mleka i dodaniu niezbędnych składników odżywczych i witamin.

Wszystkie dostępne na rynku mleka modyfikowane muszą spełniać szereg norm i restrykcji odnośnie składu i dostarczać dziecku wszystkich niezbędnych do rozwoju składników pokarmowych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie dostępne produkty będą miały taką samą jakość. Zdarza się, że w składzie mlek modyfikowanych pojawiają się składniki, które mogą wzbudzać wątpliwości takie jak np. maltoza, maltodekstryna, glukoza, syrop glukozowy, skrobia. Są one różnego rodzaju wypełniaczami i stabilizatorami lub mają poprawiać smak mleka.

Ważne: Mleko modyfikowane, niezależnie od tego czy wyprodukowane na bazie mleka krowiego czy owczego są czymś innym niż preparaty mlekozastępcze przeznaczone dla dzieci chorych oraz takich ze specjalnymi wymaganiami żywieniowymi. Te drugie przepisuje zwykle lekarz – pediatra, a rodzice mają ograniczony wpływ na ich wybór.

Hipoalergiczne czy zwykłe?

Wbrew powszechnej opinii mleka modyfikowane jako HA (hipoalergiczne) nie są przeznaczone dla dzieci z alergiami pokarmowymi. Zawierają one białka mleka krowiego tylko w większym stopniu rozłożone przez co łatwiejsze do trawienia. Zaleca się je dla dzieci z podwyższonym ryzykiem wystąpienia alergii np. ze względu na obciążony wywiad atopowy. Wybiera się je także dla dzieci z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, które mogą wynikać z problemów z trawieniem białek mleka. Mleka hipoalergiczne nie jest jednak jedyną alternatywą dla takich maluchów. Na rynku dostępne jest także jedno, przebadane klinicznie, modyfikowane mlek kozie (Capricare), które zawiera inny profil białek niż produkty na bazie mleka krowiego, a także jest bardziej lekkostrawne.

Czy mleko modyfikowane powinno być dosładzane?

Mleko modyfikowane ma często bardzo długi skład, a rodzice nie wiedzą co jest konieczne, a co zbędne. Węglowodany zawarte w mleku modyfikowanym są głównym źródłem energii dla organizmu. W mleku kobiecym cukrem takim jest laktoza i podobnie powinno być także w mleku modyfikowanym. Laktoza odgrywa bardzo ważną rolę przy wchłanianiu wapnia czy magnezu, oraz sprzyja tworzeniu się pożądanej mikrobioty jelitowej w przewodzie pokarmowym dziecka. Nie ma potrzeby dodatkowych dodatków takich jak maltoza, maltodekstryna, glukoza, syrop glukozowy, skrobia. Ich użycie ma uzasadnienie jedynie w przypadku produktów dla dzieci z nietolerancją laktozy lub refluksem (skrobia).

Pełne mleko – więcej wartości, mniej dodatków

Białko – najlepiej jak najmniej przetworzone

Większość mlek modyfikowanych opiera się na mleku odtłuszczonym z dodatkiem serwatki. Wymaga to dodania większej ilości dodatkowych tłuszczów np. roślinnych. Mleka modyfikowane wyprodukowane na bazie mleka pełnego zachowują więcej cennych składników i witamin i nie wymagają aż tak dużego dodatku innych tłuszczów.

Tłuszcze – niezbędny dodatek.

Mleko kobiece zawiera tłuszcze, a co szczególnie ważne: tłuszcze bogate w kwasy nienasycone Omega 3 (pod postacią DHA) i Omega 6. O te tłuszcze musi być wzbogacone także mleko modyfikowane. Jeśli mleko modyfikowane zostało wyprodukowane z mleka pełnego wystarczy jedynie dodatek olejów roślinnych np. rzepakowego czy słonecznikowego oraz DHA. Unikaj mleka z dodatkiem oleju palmowego – jest to tani ale mało wartościowy tłuszcz.

Witaminy i inne dodatki.

Mleka modyfikowane są często wzbogacane w witaminy i dodatkowe substancje wspomagające rozwój. Są to:

  • składniki mineralne: żelazo, cynk, sód, selen i potas, wapń magnez

  • witaminy: witamina C, witamina A, witamina, witaminy z grupy B, witamina D3, witamina K

Podsumowanie – jakie mleko wybrać?

Wybierając mleko modyfikowane kieruj się poniższymi zasadami:

  • wyprodukowane jest z mleka pełnego, a nie mieszanki mleka odtłuszczonego i serwatki,

  • źródłem węglowodanów jest w nim laktoza, bez dodatków innych cukrów,

  • ma odpowiednią zawartość białka o profilu zbliżonym do mleka kobiecego (jak na przykład mleko kozie),

  • tłuszcze pochodzą z olei roślinnych: rzepakowy, słonecznikowy,

  • ma dodatek DHA oraz witamin i składników mineralnych,

  • ma jak najkrótszy proces przetwórczy i wysokiej jakości składniki.

Jeden komentarz dla "Jakie mleko modyfikowane wybrać dla dziecka?"

  1. U nas właśnie ze względu na poradę lekarza zdecydowaliśmy się na HiPP-a, który ma w składzie DHA. Teraz już przeszliśmy na junior 4, zmieniać nie będziemy, nie ma co igrać z brzuszkiem synka 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.