Guma ksantanowa – alternatywa dla wegan i wegetarian

guma ksantanowa

Czy guma ksantanowa szkodzi zdrowiu?

Guma ksantanowa (E415) jest substancją dodatkową z grupy emulgatorów i środków zagęszczających, stosowaną w wielu produktach spożywczych. To naturalny polisacharyd o wysokiej masie cząsteczkowej, pochodzenia mikrobiologicznego, powstaje w wyniku fermentacji tlenowej cukrów przeprowadzanej przez bakterie Xanthomonas campestris, zbudowany z glukozy, mannozy i kwasu glukuronowego.

Właściwości i zastosowanie gumy ksantanowej

Guma ksantanowa w wodzie wykazuje zdolność do formowania stabilnych żeli i lepkich zawiesin, co bardzo ważne, odpornych na zmiany temperatury, działanie enzymów i stężenia soli, ma właściwości emulgujące, zagęszczające, żelujące i stabilizujące.
Guma ksantanowa w przewodzie pokarmowym w bardzo niewielkim stopniu ulega degradacji, przez co zaliczana jest do substancji błonnikowych. Używana zgodnie z zaleceniami nie wywołuje skutków ubocznych. W wysokim stężeniu może spowodować wzdęcia.

Guma ksantanowa jest świetnym substytutem żelatyny wołowej, co jest istotne dla wegan i wegetarian. Jej dodatek obniża kaloryczność produktów, ponieważ może zastępować tłuszcz, wartość energetyczna gumy ksantanowej to 0,5 kcal/g, tłuszczu natomiast 9 kcal/g. Jest ona też użyteczna dla osób na diecie bezglutenowej, jako zagęstnik, zastępujący mąkę. Produkty spożywcze w których znajdziemy ją najczęściej to sosy, majonezy, musztardy, serki homogenizowane, kefiry i jogurty.
Guma ksantanowa w farmaceutykach pełni rolę substancji wiążącej, zapewnia stopniowy rozpad tabletki, a co za tym idzie, przedłużone uwalnianie substancji czynnych.

Możliwości technologiczne produkcji produktów wegańskich nie pozwalają na użycie substancji wiążących czy zagęszczających pochodzenia zwierzęcego jak mleko, śmietana czy jajko. Dlatego gdy sięgamy po produkty wegańskie musimy dokonać wyboru – nadal rezygnując z produktów ze szkodliwymi substancjami dodatkowymi ze świadomością, że mogą one zawierać nieszkodliwe substancje dodatkowe pochodzenia roślinnego. Zawsze mamy wybór. Wybierajmy lepiej.