Dynia zalicza się do rodziny dyniowatych, do której należy około 20 gatunków.
W stanie dzikim można je spotkać w gorącym klimacie Ameryki.
Dynia to prawdziwa skarbnica witamin i składników mineralnych.
Głównym składnikiem odżywczym, który nadaje dyni odcienie pomarańczy jest beta karoten, czyli prowitamina A. Zawarty w dyni beta-karoten jest silnym przeciwutleniaczem, chroniącym skórę przed wolnymi rodnikami. Witamina A jest również potrzebna do prawidłowego widzenia o zmierzchu i w nocy.
Dynia kryje w sobie również znaczące ilości cynku, który to wchodzi w skład wielu hormonów np. insuliny czy testosteronu, wpływa na siłę skurczu mięśni oraz odpowiada za syntezę kolagenu.
Dynia jest doskonałym źródłem błonnika pokarmowego, a w dodatku jest niskokaloryczna, ma zaledwie 33 kalorie w 100g i jest warzywem lekkostrawnym. Dynia przyśpiesza przemianę materii, dzięki czemu organizm pozbywa się nagromadzonych tłuszczów. Zawiera także pektyny i kwasy organiczne.
Dynia ma działanie przeciwzapalne i podnosi odporność organizmu. Zaleca się jej podawanie przy trudnościach w oddawaniu moczu, problemach z pęcherzem moczowym i nerkami, gdyż działa moczopędnie
Filiżanka gotowanej dyni ma więcej potasu niż banany, potas pomaga przywrócić właściwy poziom elektrolitów po ciężkim treningu i sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu mięśni.
W sklepach możemy znaleźć m.in.; Dynię zwyczajną, która wyróżnia się piękną pomarańczową barwą i potrafi urosnąć do sporych rozmiarów, więc często można ją kupić w kawałkach.
Dynię Hokkaido, która ma miękką, jadalną skórkę i dzięki temu nie trzeba jej obierać. Ma słodki, lekko orzechowy smak i jest jedną z najmniejszych jadalnych gatunków dyni. Najczęściej występuje w ciemnopomarańczowym kolorze.
Dynię makaronową, która jest najbardziej wyjątkowa spośród wszystkich dyń. Ma charakterystyczny podłużny kształt (przypominającym nieco kabaczek), żółty kolor i niecodzienny miąższ, który po ugotowaniu rozdziela się na włókna przypominające włoskie spaghetti. To doskonała (i zdecydowanie zdrowsza) alternatywa dla tradycyjnego makaronu – zwłaszcza dla tych, którzy unikają produktów pszennych lub nie tolerują glutenu.
W sezonie jesiennym jest bardzo tania i stwarza nieskończone możliwości do komponowania różnorodnych, smacznych, zdrowych dań. Z dyni można przygotować m.in.: placki na słodko, lub wytrawnie, gulasz, frytki, może być składnikiem sałatek, zapiekanek, tart. Z dyni można upiec ciasto, babeczki, czy zrobić dżem.
Można ją gotować, piec, dusić, smażyć – wybór jest ogromny. Tworzy ona wiele ciekawych kompozycji smakowych, a w szczególności w połączeniu z cynamonem, ostrą papryczką chilli, imbirem, jabłkami, migdałami, rozmarynem, gałką muszkatołową, kolendrą, mleczkiem kokosowym curry czy natką pietruszki.
W okresie jesiennym i zimowym przy odpowiednim połączeniu ma rewelacyjne właściwości rozgrzewające i ciekawe walory smakowe.
autorka: Ewa Adamska
Wypróbuj przepis na ciasto / chlebek dyniowy TUTAJ
Dynia pieczona z gruszką, pieczarkami i rozmarynem TUTAJ
Pumpkin pie TUTAJ
Muffinki dyniowe TUTAJ