BoboVita produkty dla Malucha

W drugim półroczu pierwszego roku życia Twój Maluch poznaje nowe smaki: warzyw, owoców, produktów zbożowych oraz mięsa i ryb. Nie oznacza to jednak, że dla Twojego dziecka będą odpowiednie wszystkie produkty i dania z diety dorosłych. Rodzice Maluchów powinni zwrócić szczególną uwagę na jakość oraz skład podawanych produktów w czasie 1000 pierwszych dni życia dziecka.

Produkty dedykowane niemowlętom i małym dzieciom spełniają wyjątkowo surowe normy jakości – o wiele bardziej restrykcyjne w porównaniu do produktów ogólnego przeznaczenia, spożywanych przez dorosłych oraz starsze dzieci. Oprócz jakości, ważny jest także skład. Produkty dedykowane niemowlętom i małym dzieciom nie zawierają dodatku soli, a także zgodnie z przepisami prawa nie zawierają konserwantów, barwników i wzmacniaczy smaku.

Czy wiesz, że w żywności dla niemowląt i małych dzieci dopuszczalne poziomy pozostałości poszczególnych zanieczyszczeń są bardziej restrykcyjne niż te określone dla żywności ogólnego przeznaczenia?

Oto kilka przykładów:

• dla azotanów są 35 razy bardziej restrykcyjne,
• dla pestycydów w warzywach są do 5000 razy bardziej restrykcyjne,
• dla pestycydów w owocach są 3000 razy bardziej restrykcyjne,
• dla mikotoksyn są do 20 razy bardziej restrykcyjne.

Niemowlęta to nie mali dorośli

Pamiętaj, że to nie miś lub inny uroczy obrazek na etykiecie powinien być kierunkowskazem w wyborze produktu dla malucha. Synonimem jakości nie są także pielęgnowane w ogródku owoce czy dorodna marchewka z targu.

Niemowlęta mają specjalne wymagania żywieniowe

W rozpoznaniu żywności odpowiedniej dla najmłodszych pomaga wskazanie wieku umieszczone na opakowaniu. Takie oznaczenie (np. po 6. lub po 10. miesiącu życia) stanowi gwarancję, że zarówno skład, jak i konsystencja danego produktu spełnia wymagania żywieniowe dziecka na różnych etapach rozwoju.

Produkty BoboVita w słoiczkach są dostosowane do potrzeb niemowląt i małych dzieci pod względem składu i konsystencji. Jeśli Twój Maluch zaczął 17 tydzień życia i wykazuje umiejętności rozwojowe wskazujące na gotowość do wprowadzania produktów uzupełniających, to jest to dobry czas, aby rozpocząć przygodę z rozszerzaniem diety. Warto pamiętać, że podstawą karmienia nadal powinno być mleko matki lub mleko modyfikowane.

Aktualny schemat żywienia niemowląt rekomenduje, aby rozszerzanie diety dziecka rozpocząć od zielonych warzyw, np. brokuła, podanego w formie gładkiego puree.

Najlepiej aby na początku rozszerzania diety, pierwszym wyborem były jednoskładnikowe produkty dla niemowląt takie jak przecier z brokuła czy marchewki.

Następnie, po około 2 tygodniach od podania warzyw, sugeruje się wprowadzenie do diety niemowlęcia owoców, np. jabłka czy banana.

Po wprowadzeniu do diety dziecka warzyw i owoców możesz wprowadzać produkty zbożowe np. kaszki BoboVita Porcja Zbóż, które są bez dodatku cukru oraz bez dodatku oleju palmowego.

W kolejnym kroku możesz rozpocząć wprowadzanie do posiłków mięsa, a z czasem także ryb.

Pamiętaj o kilku ważnych zasadach rozszerzania diety:

• Każdy nowy produkt należy wprowadzać do diety dziecka stopniowo, pojedynczo i w niewielkich ilościach, stale obserwując jego reakcję, 2-3 łyżeczki na początek będą odpowiednie.
• Nie należy wprowadzać kilku produktów jednocześnie do diety dziecka.
• Rozszerzanie diety zacznij od warzyw.

Jak często karmić dziecko?

Wielu rodziców zadaje sobie pytanie, jak często karmić dziecko. Przy rozszerzaniu diety początkowo należy podawać dziecku kilka łyżeczek posiłku w formie gładkiego puree, a następnie zwiększać różnorodność pokarmów i ich konsystencji. Warto w tym czasie obserwować dziecko i jego reakcje, które pozwolą na rozpoznanie objawów głodu i sytości. Zgodnie z zaleceniami żywienia, przy rozszerzaniu diety niemowląt z reguły jeden posiłek mleczny na miesiąc jest stopniowo zastępowany przez pokarmy uzupełniające.

Pamiętaj, że to dziecko decyduje czy zje i ile zje, ale to do rodzica należy wybór tego, co i kiedy podaje dziecku.

Artykuł powstał we współpracy z marką BoboVita.

Ważne informacje: Zaleca się kontynuację karmienia piersią podczas wprowadzenia pokarmów uzupełniających. Karmienie piersią powinno trwać tak długo, jak jest to pożądane przez matkę i dziecko. Karmienie piersią jest najlepsze dla dziecka.