bialy jelen

Szare mydło
Pod nazwą szarego mydła kryło się oryginalnie potasowe mydło nie zawierające sztucznych barwników czy związków zapachowych.
Obecnie pod tą nazwą znajdziemy również mydła sodowe. Czy rzeczywiście to najlepszy wybór na rynku?

Skład mydła Biały Jeleń pod lupą :
Zawiera w składzie wodę, glicerynę, chlorek sodu, wodorotlenek sodu oraz Sodium Tallowate -zmydlone tłuszcze zwierzęce (łój) . Produkt NIEodpowiedni dla wegan Tetrasodium Etidronate- pod tą nazwą kryje się powszechniej znane EDTA, jest to związek dopuszczony w kosmetykach jako konserwant. W ograniczonym stężeniu nie wykazuje właściwości drażniących. Związek wykazuje właściwości chelatujące (wiążące) jony dwuwartościowe, zanieczyszczony może zawierać np. metale ciężkie. Ponadto, ułatwia innym związkom penetrowanie do głębszych warstw skóry przez co ich bezpieczne stężenie w połączeniu z EDTA może przekraczać normę*.

Czy wodorotlenek sodu to bezpieczny składnik w mydle, skoro jest to związek drażniący i stanowi podstawę preparatów do udrożniania rur?
– Tak, NaOH wchodzi w reakcję z wodą tworząc ług, a następnie z tłuszczami, czego efektem są zmydlone tłuszcze (estry kwasów tłuszczowych).
Po prawidłowo przeprowadzonej reakcji zmydlania w mydle NIE wystepuje NaOH, jest jedynie substratem reakcji.

Jakie mydło wybrać? Zwłaszcza dla alergików oraz dzieci polecamy mydła tradycyjne w których składzie znajdziemy jedynie oleje roślinne, NaOH   i naturalne dodatki np. glinki kosmetyczne, zioła.