spożywcze

Chciałabym zwrócić szczególną uwagę na sześć barwników spożywczych, które są dopuszczone do stosowania w przemyśle spożywczym, ale budzą kontrowersje. Szczególnie u dzieci mogą odpowiadać za zaburzenia zachowania i nadpobudliwość. Rozporządzenie UE o dodatkach do żywności wymienia te sześć barwników, których obecność wymusza na producencie żywności umieszczenie na opakowaniu informacji: „może wywierać szkodliwy wpływ na aktywność i skupienie uwagi u dzieci”. Dodatkowo są zakazane do stosowania w niektórych krajach. Mając taką świadomość, nie sięgajmy już bezrefleksyjnie po produkty zawierające szkodliwe substancje dodatkowe. Mowa między innymi o poniższych barwnikach spożywczych:

E102

Barwnik ten nasila objawy nietolerancji na salicyniany, a w połączeniu z benzoesanami może wywołać nadpobudliwość u dzieci. Wzmaga też objawy astmy. Może powodować trudności z koncentracją, a także bezsenność. Ma działanie kancerogenne. W Wielkiej Brytanii jest zakazany do stosowania.

E104

Ten barwnik także może powodować nadpobudliwość u dzieci. Powinny unikać go osoby uczulone na aspirynę. Może powodować objawy alergiczne. Ma działanie kancerogenne.

W Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Japonii jest zakazany do stosowania.

E110

Ma wpływ na nadpobudliwość, może powodować bóle brzucha, nudności, niestrawność. Powinny unikać go osoby uczulone na aspirynę. Ma działanie kancerogenne. W Wielkiej Brytanii i USA jest zakazany do stosowania.

E122

Ten barwnik także może wywołać nadpobudliwość u dzieci. Może nasilać objawy nietolerancji salicylanów a także objawy astmy oraz wywoływać pokrzywkę, wysypkę oraz obrzęki.

W Wielkiej Brytanii, USA, Kanadzie i Japonii jest zakazany do stosowania.

E124

Może powodować astmę, alergie i nadpobudliwość. Może niekorzystnie wpływać na płodność, pracę wątroby i nerek. Nasila objawy osób uczulonych na aspirynę. Ma działanie kancerogenne.

W Wielkiej Brytanii i USA jest zakazany do stosowania.

E129

Może wywołać nieporządane reakcje u osób z nietolerancją na salicylany. Może wznagać objawy astmy. U dzieci tartrazyna może wywołać zmiany zachowania, niepokój, zaburzenia snu, drażliwość oraz trudności w nauce. W połączeniu z benzoesanami może powodować nadpobudliwość u dzieci. W Wielkiej Brytanii jest zakazany do stosowania.

 

Wzmacniacze smaku

 E211 Benzoesan sodu

Konserwant. Może nasilać objawy astmy i alergii oraz podrażniać przewód pokarmowy. Powinny unikać go osoby uczulone na aspirynę. Benzoesan sodu w połączeniu z witaminą C (E 300, kwas askorbinowy) tworzy rakotwórczy benzen. Obie substancje często znajdują się w składzie w napojów gazowanych. Natomiast w połączeniu z barwnikami azowymi (np. czerwienią koszenilową, tartazyną) może powodować nadpobudliwość u dzieci.

E 621 Glutaminian sodu

Wzmacniacz smaku i zapachu. Glutaminian sodu może wywoływać bóle głowy, problemy ze snem, Ekstrakt drożdżowy stosowany jest jako wzmacznicz smaku i zapachu i zawiera glutaminian sodu.

Czytaj skład i wybieraj świadomie. Zadbaj o siebie i swoje dzieci, bo jak już wiesz, to co jedzą dzieci, ma ogromny wpływ na ich zachowanie, samopoczucie i zdrowie.