nie bądź głodna

Wieczór. Zdjęty kierat, chwila dla siebie. Trudny dzień, tydzień, rok. Wyciągam opakowanie ciastek, chipsów, lodów, gluten, cukier. Jem, leżę, wypoczywam. Jestem pełna smutku i z przejedzenia.

Wieczór. Przyjemne, lekkie zmęczenie, chwila na relaks. Dobry dzień, tydzień, miesiąc. Wyciągam opakowanie ciastek, chipsów, lodów, gluten, cukier. Jem, leżę, wypoczywam. Jestem pełna radości i z przejedzenia.

Gdy poczucie winy odbiera przyjemność z jedzenia.

Zdarza nam się zajadać problemy, smutek, nieprzyjemne emocje albo przeciwnie, celebrując jemy więcej lub niepełnowartościowe produkty. Niech żaden z powodów nie odbiera nam przyjemności z jedzenia, a tym bardziej nie prowadzi do poczucia winy, jeśli czasowo, świadomie wybieramy taką właśnie drogę. To naturalne, że karmienie kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa. Bądźmy dla siebie wyrozumiałe i wyrozumiali. Warto natomiast nauczyć się rozróżniać głód fizjologiczny od emocjonalnego. Wszystkie zachcianki to zajadanie głodu emocjonalnego właśnie. Duża częstotliwość jedzenia też na niego wskazuje.

Jeśli świadomie zjadamy zachcianki między posiłkami, które w większości przypadków stanowią słodycze, to ważne, żeby zadbać o sensowny, dzienny bilans. Chodzi o równowagę. Pamiętajmy o wyborze jakościowych produktów do przygotowywanych posiłków właściwych. Jedzmy dużo zielonych warzyw. Pijmy wodę, dużo wody.

Słodycze przemysłowe czy słone przekąski też możemy kupić z dobrym składem, bez zbędnych czy szkodliwych substancji dodatkowych. Zawsze możemy wybrać lepiej, nawet jeśli mówimy o paczce ciastek jedzonych po 21.

Wskazówka: Jeśli zjesz cieniutki kawałek tortu w tym samym czasie co dwa jego kawałki, da Ci tyle samo przyjemności!

Sprawdź. Jedz powoli.

Pozostając przy winie, bez poczucia winy, wybieram to dodawane do wołowiny z warzywami z przepisu z książki „Czytaj Skład. Gotuj z Głową!” ze strony 149. Przygotujesz ją w 10 minut, potem piecze się sama, długo, więc Ty masz czas dla siebie! Wykorzystaj go lub zmarnuj jak tylko potrafisz najlepiej:)

Wkrótce lub trochę później wrócisz to równowagi.

Więcej naszych artykułów przeczytasz też na anywhere.pl

Książkę „Czytaj Skład. Gotuj z Głową!” kupisz w Empiku