Czym jest Oryzanol?

Oryzanol to kompleks estrów fitosteroli (campestrolu, stigmasterolu i sitosterolu) i kwasu felurowego oraz innych związków organicznych.

Pozyskiwany jest z otrębów ryżowych, rzez lata uważanych jedynie za produkt uboczny, wykazuje specyficzną aktywnośc biologiczną.

Oryzanol to aktywna substancja, którą cechuje ponad dziesięciokrotnie silniejsze właściwości antyoksydacyjne niż witamina E, a dzięki temu jeszcze skuteczniej i jeszcze bardziej efektywnie wspomaga nasz organizm w walce z wolnymi rodnikami.

Oryzanol wspomaga pracę mózgu, układu krążenia i układu pokarmowego. Poprawia stan skóry, mięśni, kości, a także ma korzystny wpływ na funkcjonowanie tarczycy.

Najwyższa zawartość oryzanolu w oleju SoRiso

Oleje SoRiso to jedyne oleje na polskim rynku o najwyższej zawartości oryzanolu. Ta niezwykle istotna, z żywieniowego punktu widzenia fitoaktywna substancja, występuje naturalnie z ziarnach ryżu, a jej głównym źródłem jest przede wszystkim nasienna łuska (otręby ryżowe), często traktowana jako produkt uboczny pozyskiwania popularnych na całym świecie białych ziaren ryżu. Jednak to właśnie owa łuska jest najbardziej bogata w składniki odżywcze, którym udowodniono naukowo prozdrowotne działanie na organizm człowieka.
Niestety często w procesie pozyskiwania oleju ryżowego, jego przechowywania, transportu i dystrybucji ulega znacznej dezaktywacji najbardziej cenna dla tego produktu substancja, jaką jest oryzanol. Takie oleje tracą nie tylko swoje właściwości organoleptyczne, ale przede wszystkim wartość żywieniową, która jest kluczową zaletą dla konsumenta.

Metoda pozyskiwania olejów ryżowych SoRiso, technologiczne zabezpieczenie przed destrukcyjnymi procesami utleniania oraz odpowiednie pakowanie i transport do Europy zapewniają najwyższą trwałość biologiczną oryzanolu w finalnym produkcie.

Żywność funkcjonalna – warto wiedzieć

„Żywność funkcjonalna jest definiowana jako żywność, która w oparciu o udokumentowaną wiedzę, dotyczącą istnienia dowodów zależności pomiędzy żywnością lub jej składnikami a zdrowiem, może mieć korzystny wpływ na stan zdrowia. Idąc tym tokiem, kwas linolowy w ilości większej od minimalnej niezbędnej do uniknięcia niedoborów niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), może być uważany za składnik żywności funkcjonalnej.
Oleje roślinne zawierają wiele składników mających korzystne działanie fizjologiczne dla ludzkiego organizmu. Jednym z bardzo korzystnych pod tym względów produktów jest olej z otrębów ryżowych (RBO). W dużej mierze jest to przyczyną jednego z komponentów tego oleju ? oryzanolu. Jest on mieszaniną estrów steroli kwasu ferulowego. W wielu publikacjach naukowych udowodniono, iż oryzanol wykazuje różne efekty farmakologiczne, w tym obniżanie stężenia cholesterolu w osoczu. Są również doniesienia naukowe sugerujące hipolemiczne działanie kwasu ferulowego. Kwas ten ma działanie antyoksydacyjne i zmniejsza tworzenie wolnych rodników.

Ponadto, kwas ferulowy może mieć właściwości przeciwnowotworowe poprzez hamowanie powstawanie związków N-nitrozowych (badanie na myszach). RBO jest stosunkowo bogaty w tokotrienole – analogi tokoferolu (witamina E), które posiadają działanie przeciwutleniające.
Podsumowując, olej z otrębów ryżowych zawiera następujące składniki, które obniżają poziom cholesterolu w osoczu: fitosterole, oryzanol i tokotrienol. Obniżający poziom cholesterolu potencjał fitosteroli u ludzi jest dobrze udowodniony i poznany, zatem można stosować olej ten jako funkcjonalny składnik żywności.”

Minor Constituents of Rice Bran Oil as Functional Foods; Deckere, Ph.D., and Korver, Ph.D. Nutrition reviews. Opracowanie: Justyna Szafirowska

Więcej infomacji na temat oryzanolu i oleju SoRiso TUTAJ