Maple Joe - Syrop klonowy kanadyjski czysty  Vermont - 100% kanadyjski organiczny syrop klonowy Carrefour Syrop klonowy Black Rose Syrop klonowy CLARKS Syrop klonowy

Maple JoeSyrop klonowy kanadyjski czysty

Vermont100% kanadyjski organiczny syrop klonowy

Carrefour Syrop klonowy

Black Rose Syrop klonowy

CLARKS Syrop klonowy

 

czysty syrop klonowy

100% kanadyjski organiczny syrop klonowy

syrop klonowy

syrop klonowy 100%

syrop klonowy

Maple Joe Syrop klonowy bio

NATURAVENA SYROP KLONOWY BIO

i am bio

ENERBIO kanadyjski syrop klonowy

Mcennedy (Lidl)

Maple Joe Syrop klonowy bio

NATURAVENA SYROP KLONOWY BIO

I AM BIO ekologiczny kanadyjski syrop klonowy

ENERBIO kanadyjski syrop klonowy

Mcennedy (Lidl)

syrop klonowy bio

100% syrop klonowy bio

ekologiczny syrop klonowy 100%

Syrop klonowy klasy*100%

*z kontrolowanej uprawy ekologicznej

syrop klonowy

 

Przepis na dwuskładnikowe racuchy

racuszki

miód

źródło: Dr Hanna Stolińska „Zakłamane jedzenie”, str. 226

Fruktoza, nazywana cukrem owocowym, do niedawna uważana była za zdrową alternatywę dla białego cukru (sacharozy). Jest od niego prawie dwukrotnie słodsza, ma niższy indeks glikemiczny i nie wymaga do swojego metabolizmu insuliny, stąd też polecana jest diabetykom. Ale czy słusznie?

ŹRÓDŁA FRUKTOZY

Obecnie głównym źródłem fruktozy w naszej diecie są nie owoce i miód, a wszechobecny syrop glukozowo – fruktozowy oraz sacharoza. Jej spożycie znacząco wzrosło, a badania ostatnich lat wskazują na wyraźny związek pomiędzy nadmierną konsumpcją fruktozy a szeregiem chorób. Wiąże się to ze specyficznym metabolizmem tego cukru w naszym organizmie – nie podlega on takiej kontroli, jak metabolizm glukozy. Oznacza to, że im więcej fruktozy w naszej diecie tym większe ryzyko chorób.

KONSEKWENCJE NADMIERNEGO SPOŻYCIA

Zbyt duża konsumpcja fruktozy wiąże się ze zwiększeniem poziomu kwasu moczowego we krwi i w konsekwencji prowadzi do dny moczanowej oraz kamicy nerkowej. Ponadto może skutkować rozwojem insulinooporności, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, zaburzeniami lipidowymi oraz stłuszczeniem wątroby.

Nadmiar fruktozy w diecie ma wpływ na rozwój otyłości, poprzez zaburzenie odczuwania sytości. Nie dochodzi do hamowania greliny (hormonu głodu) ani do stymulowania leptyny (hormonu sytości). Sięgamy więc znów po kaloryczne przekąski, które odkładają się w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej, ponieważ fruktoza jednocześnie „programuje” organizm na gromadzenie zapasów.

SOK KONTRA OWOC

Nie musimy jednak unikać w diecie owoców, chociaż umiar jest wskazany. Szkodliwość fruktozy jest w tej formie znacznie ograniczona dzięki innym składnikom, takim jak witaminy, błonnik czy antyoksydanty. Przyjrzyjmy się jednak ilości wypijanych soków, które są pozbawione błonnika, zawierają również więcej fruktozy, niż porcja owoców. Dlatego, jeżeli mamy wybór pomiędzy szklanką soku a owocem, wybierzmy owoc.

autorka: Marta Kwiatkowska prowadząca poradnię INNA STRONA DIETY w Gdańsku.