balsamy

Mniej znaczy więcej! Przegląd badań nad produktami do twarzy

* Badania przeprowadzone w 2018r wskazują na większą zachorowalność na raka piersi u osób stosujących często lub umiarkowanie produkty kosmetyczne
(min. kremy, balsamy, wazelinę, kosmetyki do makijażu) w porównaniu z kobietami stosującymi je rzadko.
Badania nie określiły jednak jasno związków i czynników zwiększających te ryzyko i wymagają dalszych analiz.

*Najlepszymi sprzymierzeńcami dobrze wyglądającej skóry twarzy są: ​​dobrze zbilansowana dieta, odpowiednie nawodnienie,
stosowanie miejscowego kremu nawilżającego, ochrona przed słońcem oraz unikanie palenia tytoniu.

*kosmetyki do skóry twarzy mogą zarówno pomóc w odbudowie i gojeniu twarzy jednak produkty agresywnie usuwające lipidy międzykomórkowe mogą powodować dermatozy.

Czytanie składów, obserwowanie reakcji naszej skóry na nowe kosmetyki oraz odpowiednio dobrana pielęgnacja to podstawa. Pamiętaj, że możesz sobie zaszkodzić używając produktów „beauty” dodatkowo wydając duże pieniądze. Przemysł kosmetyczny, reklamy oraz influencerki zachęcają do stosowania wielu produktów. Czy potrzebujesz ich wszystkich?

Żródła:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6066348/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27938801/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25441474/

krem

Kosmetyki nawilżające skórę zapobiegają utracie wody z naskórka, zmniejszają stan zapalny i poprawiają funkcje bariery skórnej.
Korzystnie wpływają na leczenie łuszczycy czy atopowego zapalenia skóry. Analiza stu najlepiej sprzedających się kosmetyków nawilżających w USA dostarcza następujących wniosków:

Zazwyczaj wyższą cenę posiadają produkty zawierające ceramidy oraz wolne kwasy tłuszczowe, a także oznaczenia typu „zalecany przez dermatologów”. Wyższa cena nie oznaczała większej skuteczności produktu. Kosmetyki zapachowe uznawane są za bardziej alergenne, jednak oznaczenie na opakowaniu jako „bezzapachowe” może być mylące i odnosić się do dodatku związków maskujących oryginalny zapach produktu. Związki te mogą również stanowić alergen. Kolejny najczęstszy alergen stanowiły niektóre konserwanty. Parabeny w małych, bezpiecznych dawkach mogą być rozwiązaniem dla alergików.

Badania wykazują jako najlepsze cenowo i niezawierające alergenów produkty naturalne i organiczne zawierające olej kokosowy i olej słonecznikowy posiadające właściwości nawilżające i skuteczne w poprawie kserozy (suchej skóry). Tłuste produkty takie jak maści, o wysokiej skuteczności, nie potrzebują tak dużej ilości konserwantów co np. balsamy nawilżające. Wadę dla konsumentów stanowi jednak tłusta warstwa na pozostawiona na skórze.

Żródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5710429/

From a Friend

Kosmetyki na zimę

Zima to pora kiedy musimy szczególnie zadbać o swoją skórę – odżywiać ją i wzmacniać przed chłodem i wiatrem na zewnątrz i wysuszonym powietrzem w pomieszczeniach.

O czym powinnaś pamiętać ?

  • Sięgnij po odżywcze, regenerujące kremy i maski. Szukaj w nich wartościowych olei, maseł, ceramidów i dobrych substancji nawilżających np kwasu hialuronowego.
  • Zimą nasza skóra często jest przesuszona i podrażniona. Zwróć uwagę na kosmetyki, które zawierają alantoinę, pantenol czy bisabolol – to świetne naturalne składniki łagodzące.
  • Pokochaj witaminy! Kosmetyki z retinolem i witaminą C rozświetlą i wzmocnią skórę a ich skuteczność Cię zadziwi. Pamiętaj jednak, że na początku stosowania mogą trochę podrażniać, więc wprowadzaj je stopniowo: 1-2 razy w tygodniu i najlepiej na noc..
  • Przy oczyszczaniu zwróć uwagę, żeby nie przesuszyć skóry! Używaj delikatnych środków myjących – może czas na zmianę mydła i żelu na myjący krem lub olejek?
  • Nie odkładaj filtrów na półkę! 15-20 spf potrzebujesz nawet w pochmurny dzień, a jeśli stosujesz kwasy lub retinol, nawet letnią 50-tkę.
  • Nie zapominaj o peelingach! Tradycyjnych, z drobinkami, jeśli masz cerę normalną i enzymatyczne, jeśli Twoja skóra jest delikatna i reaktywna.
    A może czas pomyśleć o kwasach? Jeśli tylko na zewnątrz nie ma silnych mrozów, zima jest dobrą porą na takie zabiegi. Możesz też wypróbować kosmetyki z kwasami, pomogą pozbyć się starego naskórka, wygładzą i rozjaśnią twarz.