Kryterium: brak syropu glukozowego, tłuszczu palmowego, stabilizatorów, maltodekstryny, utwardzonego tłuszczu roślinnego, fosforanów potasu (E340)

cappuccino gotowe cappuccino gotowe cappuccino gotowe cappuccino gotowe

Mokate Caffetteria Cappuccino waniliowe

Café Blend Cappuccino napój kawowy instant o smaku waniliowym

Tesco Value Cappuccino Classic Napój kawowy instant

Mokate Caffetteria Latte classic

mleczna baza (40%) [syrop glukozowy, tłuszcz roślinny kokosowy (K) i/lub tłuszcz roślinny z ziarna palmowego (P), mleko w proszku odtłuszczone (9%), serwatka (z mleka) w proszku, białka mleka, stabilizator: fosforan dipotasowy], cukier, kawa rozpuszczalna** (10%), serwatka (z mleka) w proszku, maltodekstryna, mleko w proszku pełne (1%), aromat, ekstrakt wanilii w proszku (0,03%)

 

cukier, syrop glukozowy, odtłuszczone mleko w proszku (12%), całkowicie uwodorniony tłuszcz kokosowy, ekstrakt kawy zbożowej (7%) (z jęczmienia i żyta), ekstrakt kawy (7%), stabilizator (fosforany potasu), aromat

 

cukier, syrop glukozowy, całkowicie utwardzony tłuszcz kokosowy, ekstrakt ze zbóż (jęczmień, żyto), ekstrakt kawy (9%), odtłuszczone mleko w proszku, stabilizator (fosforany potasu), substancja przeciwzbrylająca (dwutlenek krzemu), aromat

 

mleczna pianka [mleko odtłuszczone w proszku (51%), tłuszcze roślinne częściowo utwardzone (kokosowy, palmowy w zmiennych proporcjach), cukier, syrop glukozowy, białka mleka, stabilizator: E 340, aromat], kawa rozpuszczalna (9,1%)

 

Polecamy domowe:

 

Opracowanie Dr Krystyna Pogoń Centrum Dietetyczne Dietific

Kawa rozpuszczalna to wygodny w użyciu produkt, który w swoim składzie powinien zawierać wyłącznie wysuszony napar z ziaren kawy. Kawa taka powstaje poprzez parzenie zmielonych ziaren pod wysokim ciśnieniem, jak w ekspresie w kawiarni. Następnie uzyskany w ten sposób napar jest poddawany suszeniu aż do uzyskania proszku.

Ocena jakości kawy rozpuszczalnej w ogólności jest bardzo trudna – tak jak ocena jakości kawy w ogóle. Zarówno zawartość kofeiny, właściwości prozdrowotne czy zawartość składników niepożądanych zależy od bardzo wielu czynników poczynając od samego ziarna, przez proces palenia ziaren oraz parzenia kawy. Kawa z jedną datą ważności, od jednego producenta może się nawet dwukrotnie różnić zawartością kofeiny. Wobec tych czynników kształtujących jakość kawy samo suszenie ma niewielki wpływ na pity przez nas napar – przy czym tutaj zawsze warto wybierać kawę liofilizowaną.

Liofilizacja to proces usuwania wody polegający na zamrożeniu produktu, a następnie odsublimowaniu z niego lodu. Ponieważ nie działamy tu wysoką temperaturą, która jest jednym z czynników najbardziej oddziaływujących na walory żywności, spośród wszystkich możliwych sposobów suszenia kawy ten będzie najbardziej łagodny. Zapewne potwierdzą to smakosze kawy, gdyż kawa liofilizowana jest najbardziej zbliżona w smaku do świeżo zaparzonej.

Ze względu na sposób przygotowania pewne cechy kawy rozpuszczalnej odróżniają ją od kawy przygotowanej w domu tzw. „fusiastej” – przeważnie zawiera ona więcej kofeiny (badania Jarosza i in. z 2009 całej gamy obecnych na polskim rynku kaw dowiodły, że średnio jest to dwa razy więcej) oraz cechuje się wyższą aktywnością przeciwutleniającą, co ma wpływ na jej prozdrowotne właściwości. Z drugiej jednak strony jedna filiżanka kawy rozpuszczalnej dostarcza dwa razy tyle szczawianów co filiżanka kawy parzonej w domu. W przypadku kawy suszonej z wykorzystaniem wysokiej temperatury można się także spodziewać, że będzie ona zawierała wyższe ilości akryloamidu o rakotwórczych właściwościach, choć jego pobranie z kawą w porównaniu do innych produktów spożywczych jest bardzo niewielkie (kawa zawiera go 5 razy mniej niż herbatniki i 20 razy mniej niż frytki).

Jeżeli więc kawa rozpuszczalna smakuje nam na równi z naturalną nie ma powodów do rezygnowania z niej. Warto jednak pamiętać, że kawa jako napój w diecie człowieka powinna być traktowana z ostrożnością – choć niewielkie ilości jak 1-2 filiżanki dziennie przeważnie wykazują pozytywny wpływ na zdrowie, to większe ilości mogą być w dłuższej perspektywie szkodliwe. Przedstawione porównanie dotyczy wyłącznie kawy przygotowywanej metodą tradycyjną w domu – kawa przygotowywana w profesjonalnych ekspresach, kawiarkach i innych popularnych obecnie urządzeniach może mieć zupełnie inny skład i walory zdrowotne niż kawa „sypana” oraz kawa rozpuszczalna.

Sprawdź kawy liofilizowane TUTAJ