mikrofala

Jak działa mikrofalówka?

Mikrofalówka emituje promieniowanie elektromagnetyczne – mikrofale.

Mikrofale powodują wibracje cząsteczek wody w produktach spożywczych. W skutek drgań i tarcia wytwarza się ciepło. Ciepło przenosi się od zewnątrz pokarmu do wewnątrz co powoduje podgrzanie potrawy.

Promieniowanie mikrofalowe nie jest w stanie wytworzyć szkodliwego promieniowania gamma.

W jakich pojemnikach nie należy podgrzewać żywności w mikrofalówce?

Nie należy używać pojemników metalowych i plastikowych, które zawierają szkodliwe związki BPA.

 Podczas podgrzewania takich pojemników mogą wytwarzać się substancje, które podrażniają drogi oddechowe i wywołują alergie.

Podgrzewanie w mikrofalówce a utrata witamin

Do utraty witamin i innych wartości dochodzi w podobnym stopniu jak podczas każdej obróbki termicznej produktów spożywczych. W niektórych przypadkach ta forma obróbki jest nawet bardziej korzystna, z powodu krótkiego czasu podgrzewania. W takim przypadku nie występuje zjawisko wypłukiwania wielu witamin z żywności tak jak w przypadku gotowania. 

Czytasz skład swoich witamin? Witaminę D wybierz bez oleju palmowego.

Sprawdź porównanie serków waniliowych TUTAJ

Zdarza nam się zajadać problemy, smutek, nieprzyjemne emocje albo przeciwnie, celebrując jemy więcej lub niepełnowartościowe produkty. Niech żaden z powodów nie odbiera nam przyjemności z jedzenia, a tym bardziej nie prowadzi do poczucia winy, jeśli czasowo, świadomie wybieramy taką właśnie drogę. To naturalne, że karmienie kojarzy się z poczuciem bezpieczeństwa. Bądźmy dla siebie wyrozumiałe i wyrozumiali. Warto natomiast nauczyć się rozróżniać głód fizjologiczny od emocjonalnego. Wszystkie zachcianki to zajadanie głodu emocjonalnego właśnie. Duża częstotliwość jedzenia też na niego wskazuje.

Jeśli świadomie zjadamy zachcianki między posiłkami, które w większości przypadków stanowią słodycze, to ważne, żeby zadbać o sensowny, dzienny bilans. Chodzi o równowagę. Pamiętajmy o wyborze jakościowych produktów do przygotowywanych posiłków właściwych. Jedzmy dużo zielonych warzyw. Pijmy wodę, dużo wody.

Słodycze przemysłowe czy słone przekąski też możemy kupić z dobrym składem, bez zbędnych czy szkodliwych substancji dodatkowych. Zawsze możemy wybrać lepiej, nawet jeśli mówimy o paczce ciastek jedzonych po 21.

Wskazówka:

Jeśli zjesz cieniutki kawałek tortu w tym samym czasie co dwa jego kawałki, da Ci tyle samo przyjemności!

Sprawdź. Jedz powoli.

święta

Zdarza nam się to na co dzień i od święta. Raz, nie zawsze. Większe zakupy, produkty popularne, reklamowane. Taki zwyczaj, łatwość. Dlaczego „od święta” nie zadbamy tym bardziej o jakość jedzenia? Niezależnie od tego czy kupujemy półprodukty, czy te gotowe – wybierzmy najlepsze. Najlepsze jedzenie nie jest ani droższe, ani trudno dostępne. Skąd więc w nas przyzwyczajenie do sięgania po gorsze wybory?

Może mimo świadomości o wpływie szkodliwych substancji dodatkowych, wolimy czasem podążyć za myślą o tym, że przecież są dopuszczone do stosowania, więc raz, nie zawsze…

Nie jesteś w stanie obliczyć ile szkodliwych substancji dodatkowych zjadłaś/zjadłeś w ciągu dnia, miesiąca, roku. To kolejny argument, żeby z nich zrezygnować. Potencjalnie, a właściwie bardzo prawdopodobnie, złe samopoczucie po zjedzeniu produktów z niepożądanym składem niech daje do myślenia, dlaczego znowu zjadłaś/zjadłeś wzmacniacze smaku, barwniki, emulgatory, konserwanty, tłuszcz palmowy, a to wszystko od święta, z wygody, dla relaksu, raz, nie zawsze.

Świętuj, celebruj, gotuj, piecz. Naucz siebie i swoje dziecko dobrych nawyków żywieniowych. Na ich zbudowanie potrzebujesz jedynie 30-tu dni, to już wiesz, ale będę przypominać o tym tak samo, jak i o tym, że jedzenie ma bezpośredni wpływ na poziom energii, koncentrację, pamięć, kreatywność, nastrój, napęd do działania, szybkość myślenia i odporność na stres. Dlatego tak ważna jest jego jakość.

Zbliżają się święta. W tym roku zrób listę produktów, których nie kupisz, wybierz zdrowe odpowiedniki.

zdrowe jedzenia

Superfood czyli super żywność to naturalne produkty, których składniki działają wyjątkowo korzystnie na organizm, prozdrowotnie, a nawet leczniczo. Nie musimy sięgać po egzotyczne produkty określone tym mianem. Zadbajmy o dobrostan  planety i jedzmy produkty regionalne.

Poniżej przeczytasz dlaczego cebulę można zaliczyć to super żywności i warto wprowadzić ją do codziennego menu.

Skład cebuli: woda, węglowodany, błonnik, witamina C, kwas foliowy, witamina B6, potas, antocyjany, kwercetyna, związki siarkowe.

  • fruktany zawarte w cebuli to naturalne prebiotyki, o korzystnym działaniu na mikroflorę jelit
  • zużycie fruktanów przez bakterie probiotyczne przyczynia się do powstawania korzystnych dla zdrowia jelit i obniżających ryzyko nowotworu jelita grubego krótkołańcuchowych kwasów tłuszczowych
  • związki siarkowe mogą zmniejszać ryzyko występowania niektórych rodzajów nowotworów, hamować wzrost szkodliwych mikroorganizmów
  • cebula czerwona i żółta zawierają więcej antyoksydanów niż cebule białe
  • gotowanie i smażenie cebuli znacząco zmniejsza siłę antyoksydacyjną oraz zawartość witamin, dlatego warto spożywać cebulę na surowo
  • spożycie surowej cebuli może obniżać poziom cukru we krwi i wspomagać leczenie cukrzycy typu 1 i 2
  • regularne spożycie świeżej cebuli jako element zbilansowanej diety może pomóc zapobiegać utracie gęstości mineralnej kości u kobiet po menopauzie

Ułatwiamy codzienne gotowanie. Skracamy czas do minimum.

Polecamy Wam nowy cykl: Obiad 4 x 4 – zawsze w sobotę na stronie!

 

KURCZAK PIECZONY Z ZIEMNIAKAMI, PIECZONĄ DYNIĄ I BURAKAMI

Obiad 4 X 4 - dla 4 osób na 4 dni

 


 

KURCZAK Z KASZĄ JAGLANĄ I BURAKAMI Z WINEGRETEM

KURCZAK Z KASZĄ JAGLANĄ I BURAKAMI Z WINEGRETEM


 

CURRY Z KURCZAKA Z MARCHEWKĄ, SELEREM I POREM

CURRY Z KURCZAKA Z MARCHEWKĄ, SELEREM I POREM


 

KURCZAK Z CUKINIĄ W ŚMIETANIE Z MAKARONEM PENE

 


KURCZAK Z CUKINIĄ W ŚMIETANIE Z MAKARONEM PENE