cukier

Tropiciele cukru. Cukier w napoju a cukier w ketchupie. Ile go zjadamy?

Cukier w produktach

Publikując dla Was wiele informacji związanych ze składem produktów, otrzymujemy często komentarze związane z zawartością cukru w produktach spożywczych, które nie są wyrobami cukierniczymi, czy słodyczami. Wiele osób ma zastrzeżenia co do zawartości cukru w wędlinach, ketchupach, musztardach czy pieczywie. Jeśli związane jest to z bardzo wysoką świadomością żywieniową i skrupulatnym wyborem produktów w dziennym menu, to oczywiście świetny trend, natomiast kiedy to temat zastępczy, to warto o refleksję.

Tropienie cukru

Jeżeli szukamy cukru w wędlinie, dodanego często zamiast konserwantów, którego zawartość w niej jest na poziomie jednego procenta, to kładąc trzy plasterki na kanapce zjadamy mniej niż jeden gram cukru. Ważne pytanie brzmi, czy przypadkiem do opisanej powyżej kanapki nie wypijamy butelki słodzonego napoju zawierającej 54 gramy cukru?

Co z deserem

Zawartość cukru w musztardzie, dodanego dla zbalansowania smaku kwaśnego, wynosi około siedem procent, czyli zjadając dwie łyżeczki musztardy, spożywamy mniej niż jeden gram cukru. Jeśli na deser zjemy rogalika z nadzieniem, to dostarczymy do organizmu około 20 gramów cukru, a jeżeli 100 gram ptasiego mleczka, to będzie aż 50 gramów cukru.

Ketchup

Podobnie jest z zawartością cukru w ketchupie, która wynosi około dwadzieścia procent i często budzi kontrowersje. Przeliczając na porcje, to zjadając dwie łyżeczki ketchupu spożyjemy około dwa gramy cukru. Nawet jeśli w ketchupie dedykowanym dla dzieci, znajdziemy dwadzieścia pięć procent cukru, to w dwóch łyżeczkach będzie go dwa i pół grama. Ponownie warto postawić pytanie, czy aby dziecko do posiłku nie dostanie słodkiego napoju zawierającego 40 gramów cukru, a na deser drożdżówki zawierającej 20 gramów cukru?

Wszyscy popełniamy grzechy żywieniowe i dopóki nie stają się one nawykami, nie warto się nimi przejmować. Warto natomiast, zadać naprawdę istotne pytania dotyczące naszej codziennej diety i szczerze na nie odpowiedzieć samym sobie.

A jakie jest Twoje podejście do cukru w diecie?

Jaka jest dopuszczalna, dzienna dawka cukru – sprawdź TUTAJ

Sprawdź porównanie ketchupów dedykowanych dzieciom TUTAJ