Przeczytaj jakie awokado wybrać TUTAJ
Sprawdź porównanie jogurtów greckich TUTAJ
Uprawy awokado przyczyniają się do degradacji środowiska!
Światową stolicą produkcji awokado jest Meksyk. Następne są Peru i Chile. Pod nowe drzewa masowo wycina się lasy a do oprysków stosuje się trujące pestycydy. Z powodu opłacalności produkcji, kontrolę nad plantacjami przejęły kartele. Praca przy uprawie jest bardzo ciężka i bardzo słabo opłacana. Problem jest podobny jak w przypadku oleju palmowego.
W Polsce najwięcej awokado pochodzi z Izraela, Hiszpanii, RPA i Peru. Te z Chile i Meksyku trafiają do nas za pośrednictwem Niemiec.
Transport z tak odległych krajów też przyczynia się do degradacji środowiska.
Sprawdzaj kraj pochodzenia awokado a najlepiej wybieraj te FAIR TRADE.
Światowe spożycie awokado wzrasta z każdym rokiem kilkukrotnie. Ogranicz jego spożycie!
Czym zastąpić awokado – jeśli chodzi o wartości odżywcze? – Wystarczy surówka z marchewki z oliwą. W niej też znajdują się nienasycone kwasy tłuszczowe i sporo błonnika.
Owoce awokado mają dużo witamy A, D, E, lecytynę, fitosteryny.
Działa regenerująco w przypadku suchości skóry oraz dla cery dojrzałej.
Fitosteryna jest steryną roślinną o składzie chemicznym zbliżonym do cholesterolu i spełniającą taką samą rolę w organizmie (cholesterol jest elementem cementu międzykomórkowego spajającego komórki, pełni wiele innych funkcji)
Lecytyny budują błony komórkowe w organizmie człowieka
Objawy niedoboru witaminy A:
kruche, wolno rosnące paznokcie z podłużnym bruzdowaniem
suche, łamliwe włosy
szorstka, sucha, nadmiernie łuszcząca się skóra
wysypka skórna, zaburzenia rogowacenia
zapalenie brzegów powiek
Źródła w diecie: tran, wątroba, pełnotłuste mleko, masło, śmietana, sery, żółtka jaj
Witamina E:
Niedobory tej witaminy występują u człowieka rzadko, jednak jeśli się pojawią, skóra ulega przedwczesnemu starzeniu się, ponieważ witamina E ochrania błony komórkowe przed utlenieniem,
zabezpiecza przed negatywnym oddziaływaniem promieniowania UV, zmniejsza nasilenie objawów fotostarzenia takich jak przebarwienia, głębokie zmarszczki, stany przednowotwore.
Źródła w diecie: oleje roślinne (słonecznikowy), kiełki i zarodki zbożowe, gruboziarniste produkty zbożowe, warzywa, liściaste, orzechy, jaja