Segregacja śmieci – papier

segregacja smieci

Ikony na opakowaniach ułatwiające segregowanie – sprawdź, które sieci handlowe umieściły ikony – TUTAJ

Segregacja kartonów do płynnej żywności. Czy wiesz, że kartony do płynnej żywności podlegają recyklingowi?!

Niewiele ponad połowa Polaków poprawnie segreguje kartony po żywności płynnej. Kartony te  podlegają recyklingowi, dlatego należy wrzucać je do żółtego pojemnika, przeznaczonego na metale, tworzywa sztuczne i odpady wielomateriałowe (do tej kategorii zaliczane są właśnie kartony po żywności płynnej). Tylko poprawna segregacja wpisze się w założenia gospodarki o obiegu zamkniętym. Dzięki temu opakowania te będą mogły być wykorzystane do produkcji np. tektury czy papierów higienicznych. Chociaż wszystkie materiały z których składa się karton nadają się do przetworzenia, to niestety w Polsce z kartonów odzyskuje się w głównie  włókno celulozowe. Pozostałe składniki są najczęściej rozdrabniane (PolyAl – ta technologia nie jest jeszcze w Polsce stosowana na skalę przemysłową) i stosowane w przemyśle do produkcji m.in. wyrobów plastikowych, płyt dachowych, mebli ogrodowych, czy ogrodzeń.

Z jakich materiałów produkuje się kartony do żywności płynnej?

1. Papier – stanowi około 75% masy opakowania.

2. Polietylen – cienka warstwa folii, która stanowi ok. 20% masy opakowania. Pelni funkcję ochronną dla papieru a także pomaga w utrzymaniu świeżości produktów.

3. Aluminium stosowane w opakowaniach aseptycznych i stanowi ok. 5% masy opakowania. Chroni ona produkty przed szkodliwym działaniem światła i tlenu. Dzięki niemu, jego zawartość jest bezpieczna poza lodówką.