O pieczywie z ciasta mrożonego. Czy trzeba się bać pieczywa z marketu?

Artykuł naszej ekspertki Krystyny Pogoń Centrum dietetyczne Dietific – Catering dietetyczny Kraków

W ostatnim czasie na rynku, szczególnie w średniej wielkości sklepach, pojawiło się pieczywo mrożone. Pomysł na mrożenie wstępnie przygotowanego pieczywa nie jest nowy, a pierwsze tego typu produkty pojawiły się na świecie już kilkadziesiąt lat temu.

Zamrożenie wstępnie przygotowanego i podpieczonego pieczywa umożliwia jego ostateczne przygotowanie bezpośrednio przed zakupem lub wręcz w domu konsumenta i pozwala cieszyć się naprawdę świeżym pieczywem o jakości porównywalnej z wysokiej jakości pieczywem z piekarni. Należy przy tym pamiętać, że samo zamrażanie jest procesem minimalnie wpływającym na wartość odżywczą, a technika produkcji takiego pieczywa została opracowana w sposób pozwalający uzyskać produkt również w smaku i konsystencji niewiele różniący się od świeżego.

Oczywiście nie każde pieczywo nadaje się do mrożenia – tradycyjny chleb staropolski na zakwasie czy chałka drożdżowa nie mogą być w ten sposób przygotowane. I tutaj właśnie pojawia się problem – często bowiem celem nadania pieczywu odpowiedniej konsystencji po rozmrożeniu i odpieczeniu producenci dodają różne polepszacze. Ale w tym nie różnią się od tradycyjnych piekarni, które również „wzbogacają” pieczywo aby było dłużej świeże, bardziej pulchne czy miało ciemniejszą barwę imitującą produkt pełnoziarnisty.

Dlatego wybierając pieczywo powinniśmy się kierować nie techniką jego przygotowania, ale właśnie składem. Dobre pieczywo składa się z mąki, ziaren, zakwasu lub drożdży i soli. Nie są nam w nim potrzebne emulgatory, stabilizatory, regulatory kwasowości, oleje, karmele czy środki konserwujące nawet jeżeli dzięki nim chleb jest bardziej pulchny i dłużej przydatny do spożycia.

3 komentarze dla "O pieczywie z ciasta mrożonego. Czy trzeba się bać pieczywa z marketu?"

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.